היחס לנעשה בחוות פדרמן
הרב יובל שרלו
שאלה שקיבל הרב שרלו על יחסו למה שקורה בחוות פדרמן ותשובתו (ה חשון תשס"ט)
שאלה:
שלום לרב מאוד מפריע לי מדוע הרבנים הדתיים הלאומיים אינם יוצאים בזעקה על עוולות המשטרה והשלטון ביהודי קרית ארבע חברון.
הרי יש כאן אפליה ברורה בין ערבים ליהודים, הרי לעולם לא היו מעיזים לפנות ערבי כך מביתו להרוס את ביתו על כל הציוד לא להודיע מראש וכוי'
אין כאן בעיה מוסרית שיש לזעוק ולהתקומם כנגדה ? תודה מראש

תשובה:
שלום וברכה זה נושא ארוך מאוד ואין זה נכון כי לא עושים דבר. אני לא יכול לדבר בשם הרבנים, אלא לכתוב את עמדתי בלבד, בקיצור נמרץ:
הנושא מסובך כי אף אחד מהצדדים אינו נוהג נכונה, ובשל כך קשה מאוד לפעול. הממשלה ובעיקר שר הביטחון מנהל מדיניות מלוכלכת של "הכה במתיישבים ומצא חן בעיני השמאל". זה לעצמו מצדיק יציאה נגד במלוא העוצמה. חברון היא ערש ההתישבות בארץ ישראל, היא הקשר המהותי שלנו לארץ זו דרך האבות, ומתיישבי חברון הם חלוצים ההולכים לפני המחנה שאנו צריכים להעניק להם את תודעת שלוחי הציבור של האומה הישראלית. ברם, בבואנו למחות ולהילחם נגד זה אנו ניצבים בפני שתי בעיות:
א. קשה מאוד לנהל מאבק כשהידיים שלך אינן נקיות. אפשר לנהל מאבק על מאחזים חוקיים או חוקיים למחצה, אולם קשה לנהל מאבק כאשר אתה לא נוהג כחוק.
ב. בשום אופן איני מוכן לתמוך ביחס לחיילי צה"ל, למדינת ישראל, לשלטון וכדו' כפי שהדברים נאמרים, ובוודאי שלא על ידי ילדים. למעלה מכך, המדיניות של "תג מחיר" נראית בעיניי מחפירה גם בשל הפגיעה בערבים ללא קשר לנושא הנידון. זה מביא חורבן ואלימות בסכנה לא פחותה מאשר פינוי מאחזים. אנחנו חייבים לשמור על עצמנו ועל עוצמתינו המוסרית, כי זו תשתית הקיום שלנו בחברון
אנחנו יכולים להמשיך לדבר עם עצמנו ולשכנע כי האמת נמצאת רק אצלנו, אולם אין זה נכון. אני לא רוצה להיות מהאו"ם אלא חלק מחבורה מופלאה המתיישבת בחברון ומקשרת את כל עם ישראל לחברון. מה שנעשה כיום הוא טעות גם במישור הזה.
מה שנכתב על הערבים ועל כך שהיחס אליהם הרבה יותר טוב כלל אינו נכון. אומר בקיצור: אין לי כל ספק שאתה מעדיף להיות יהודי בסיפור הזה ולא ערבי, לפי כל קנה מידה וכל שיקול.
כך שמה שאני מנסה לעשות הוא במישורים אחרים - לא בהרמת קול זעקה אלא בניסיון לפעול בכלים אחרים: ציבוריים, משפטיים וכדו', בשל העובדה שבאמת מדובר בעוול, אולם הדבר קשה מאוד בשל מה שכתוב למעלה.
את עמדתי העקרונית כתבתי כבר לפני הרבה זמן. היא מופיעה ב   http://www.ypt.co.il/show.asp?id=22432.
כל טוב
חיים עמיר בלומן בן ציפורה
תגובות
כתוב תגובה
ללא נושא
הרב יובל. קראת את דבריך ב-YNET במסגרת "יהדות". והערתי. דבריך מלווים בפרסומת מטעם האתר, וזה לגיטימי. אלא שהפרסומת לא ממש צנועה ומיותר להיכנס לפרטים. נדמה לי שאם אפשר ראוי לנהוג מנהג נקיי הדעת ולדרוש מהאתר שבמסגרת מדור יהדות ומקום בו מפרסמים דברי ת"ח שבאופן טבעירוב המעיינים בהם נמנים על הציבור הדתי, לא ישבצו פרסומות לא צנועות בקריטריון של כותב המאמר (יתכן ובעיני עורך האתר זה מאוד צנוע). איני יודע אם אתה יכול לעשות דבר בעניין, אבל אם כן אז אולי מן הראוי.
חיים
 

Loading

(חיפוש מתקדם)
 
ישיבת אמי"ת 'אורות שאול' רחוב ירושלים 1, רעננה. טלפון משרד: 097700354, פקס: 098783586
שאל את הרב, פרשת השבוע