ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

היחס הנכון אל ה´פולסא דנורא´

ע"י: הרב יובל שרלו

הרב יובל שרלו עונה לבחור חילוני מדוע אין הוא רואה צורך לצאת נגד פולסא דנורא ונגד מי שמקיים טקסים כאלו


שלום לרב שרלו


אני אדם חילוני שעוקב אחריך ומאוד מתרשם ממה שאתה עושה ואיך שאתה מדבר...יש דבר אחד שמטריד אותי: איך זה שלא יצאת נגד המעשה הנורא של "פולסא דנורא" שעשו לרבין ושמאיימים לעשות לאולמרט. למה הרבנים לא מוחים נגד האנשים העושים את זה.אני שואל את השאלה כמובן על רקע רצח רבין שיצא מזה.


כל טוב


 


שלום וברכה


תודה על הברכות.


אודה על האמת, אני ממש מופתע מהשאלה שלך, ואני עוד יותר מופתע מהעובדה שאתה מגדיר את "פולסא דנורא" כמעשה נורא. האמת היא שאני לא מתייחס לזה כי למעשה הזה פשוט אין כל משמעות בעיניי. אני לא אחראי לכך ולמעשה ציבור הרבנים כולו לא אחראי לכך שיש ציבור מטומטם, משום מה הרבה שאינם שומרי מצוות, שמתייחס ברצינות מופלאה לפולסא דנורא. מדובר אפוא בתופעה שנראית לרב המתבונן מהצד כל כך מטופשת, עד כדי כך שאיני יכול להבין מה אירע לאנשים נורמאליים שמתייחסים לעניין.


אדגיש כי מצד העובדה שמדובר בהסתה, ביחס מחפיר לראש ממשלה וכדו' - להתנגדות הנמרצת והאקטיבית לכך אני שותף מאוד, אולם לעצם האיום שיש בפולסא דנורא איני יכול אלא להתייחס בביטול מוחלט. אדגיש גם כי איי מקל ראש בסכנה האורבת מתמהונים או מקיצונייים בודדים, ומצד זה צריך להתמודד עם פעולות מעין אלה. אולם כאמור לכל זה אין כל קשר לפולסא דנורא עצמו, אלא רק ככלי ביטוי לשנאה.


מי שבוחר לראות בפולסא דנורא איום על חיי מי שעושים נגדו את המעשה המופלא בזה - שיערב לו. לא ברור לי מה זה קשור ליהדות, לרבנים, להסתה או לכל עניין אחר.


מדובר באחד הדברים המגוחכים ביותר. הציבור הדתי שלכאורה עושה פולסא דנורא כלל אינו מכיר בכלי זה וזה בכלל לא חלק מהפרקטיקה הדתית - אף פעם - ואילו פתאום הציבור החילוני מתייחס ברצינות להבלים מעין אלה, ועוד משתמש בהם כדי לנגח את הציבור הדתי. לוקחים דבר מה אזוטרי ושולי שכמה תמהונים מוזרים משתמשים בו, והופכים את זה לאחד מעיקרי האמונה היהודית וכלי נשק ידוע ומוכר כנגד אנשים. עם הרואים בפולסא דנורא כלי נשק אפקטיבי נגד ראש ממשלה צריך קודם כל להתמודד אולי בעזרת פסיכיאטר, ורק לאחר מכן בעזרת שוטרים, ואולי סתם פשוט להתעלם מההיבט של הפולסא דנורא עצמו (לא מהשנאה המובעת בו) כמו שמתעלמים מהרבה דברים הנעשים בעולמנו.


לא נעים לי לומר זאת, אולם מדובר בדבר מה כל כך מגוחך וכל כך רחוק מהעולם הדתי שאני חי בו, עד שאני לא מצליח להסתיר את תמהוני על המשקל שאתה בכלל מייחס לעניין, ועל כך שאתה בכלל מצפה שמישהו ייקח את הנושא ברצינות.


כל טוב


 

 

 

בית המדרש