ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

בת 30+ ורווקה, איך אפשר שלא להתייאש?!

ע"י: הרב יובל שרלו

הרב שרלו עונה לבחורה רווקה בגיל מבוגר השואלת כיצד ניתן לא להתייאש מלהתחתן בגיל כזה ולמי ניתן לפנות לעזרה.התשובה נכתבה לפני זמן מה ונדפסה בספר רשות היחיד


שאלה:


אני בחורה בת 30+, רווקה. עשיתי כל מיני ניסיונות לצאת ממעגל הרווקוּת, אבל הם לא הצליחו עד היום. אני מרגישה כבר חוסר תקווה שהמצב ישתנה, וזה מאד מעציב אותי. אני מרגישה כבתוך ביצה שאי אפשר לצאת ממנה. אני מאד מיואשת, וזה משפיע על כל מה שאני עושה. בקושי יש לי כוח לקום בבוקר. אני מנסה להגיד לעצמי שיש צרות יותר קשות מזה, אפילו לי עצמי, אבל זה ממש לא מעודד אותי. אני ממש לא יודעת מה לעשות? (האם יש גוף ציבורי שיטפל בעניין? נמאס כבר מאנשים פרטיים שמתעסקים בזה ולא ממש עוזרים בעניין, עם כל הרצון הטוב).


 


תשובה


שלום וברכה. האם אפשר להתייאש? אמנם, חיקו של היאוש הוא מאוד נוח, והוא מאפשר להפיל את עצמך לרחמים עצמיים, לבדידות, לכאב ולתחושות קיומיות עמוקות מאוד - אולם פיתויו מצוי בחורבן שהוא ממיט על האדם, ובשקיעה שהוא מטביע אותו בה.


על כן, אין באמת דרך אחרת מלבד להמשיך. המציאות בה את נמצאת היא אכן מתסכלת וקשה, ובעיקר בשל התחושה כי לא הכל תלוי בך, ויש צורך בבן זוג כדי להתמודד עימה, והמאמצים כבר נעשו, ואחרות כבר יולדות, ואת, כנראה, מוכשרת וטובה, וגם לא מבינה מדוע לא זכית, ושאלות קיומיות רבות אחרות. היאוש באמת מפתה ומושך, אך אל תעשי שטות זו ותשקעי בתוכו. למעלה מכך, ככל שתחושי כי אין לך כוח לנסות יותר, המציאות תלך ותחמיר, והיא תגלגל את עצמה ככדור שלג ההולך ותופח.


על כן, אני לא מכיר דרך אחרת, מאשר לתפוש את עצמך לשיחה פנימית, ולהחליט כי עד שתמצאי את מתאזרת בגבורה ומנסה שוב ושוב, ומוכנה גם לוותר על חלק מהחלום הנאדר למען מישהו שאיתו תוכלי לבנות משהו שמתקדם אט אט ובונה את עצמו, ומוכנה להשתנות ולפתוח מקום למישהו אחר שייכנס בו למרות שהוא יצמצם את המרחב הפנימי החירותי שיצרת לעצמך במשך שלושים השנים.


משקיעים בזה רצון וזמן בהכנה עצמית; משקיעים בניסיון מתמיד לשמור על מראה מטופח, על תיקון מידות, על זהירות שלא לדרוך על אחרים, ובעיקר - על מצב רוח טוב ומרומם, שהוא קשה ביותר במציאות הנתונה, אבל אין ברירה, שהרי אף לא אחד, ירצה להינשא למרת נפש.


פונים אל אנשים ולא מתביישים לומר להם על הרצון להינשא. מסכימים לפגוש גם גרושים ואלמנים, שאינם דווקא מסוג ב', כי אם אלה שנפל אסון במשפחתם או שבאמת זיווגם הראשון לא היה ראוי; משתתפים בכנסים ובהשתלמויות מקצועיות, ובד בבד עם הלימודים פוקחים עין ושומעים תוך עשיית רושם טוב וכד'.


כל זה לא יעזור בלא תפילה ותשובה וצדקה. אחרי הניסיונות לתקן את כל מה שניתן לתקן בדרך הטבע, פונים אל ריבונו של עולם בתפילה ובבקשה כי יגאל מייסורים וממצוקה, וכי יפעיל את כוחו בזיווג זיווגים. ברם, התפילה באה אחרי כל מה שאנו יכולים לעשות ולא במקום כל מה שאנו יכולים לעשות, ואז היא תפילה שלמה. גם הצדקה - אין הצדקה מטה קסם, כי אם דבר הנובע מתוך האדם, והופך אותו להיות טוב יותר ורגיש יותר לזולת. על ידי צירוף כל אלה, שאין הם קסמים וסגולות, כי אם מעשים של ממש להכנת האדם להיות נשוי אל הפעולות הטבעיות שרשמנו לעיל, גוברים מאוד הסיכויים להנשא. ב"ה, התעוררו גופים לטפל בעניין, כמו עמותת 'ישפה'[1] בירושלים, וכן נשות 'אמונה'[2], ומותר וכדאי להיעזר בהם. כל טוב, ואף אני מצרף לברכות שתצליחי, ושמחינו בשמחתך.

[1]  'ישפה'- מרכז היכרויות לציבור הדתי- שד' הרצל 123 ירושלים 02-6448422.


[2]  'אמונה'- תנועת האישה הדתית-לאומית 305103-800-1. 1-800-301305

 

 

בית המדרש