ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

האם מוטלת עלינו חובה לעסוק בשידוכין?

ע"י: הרב יובל שרלו

מהי החובה לעזור בשידוכים?מה הקשר בין תלמוד תורה לשידוכין?על כך בתשובה הבאה


שאלה:


שלום לכבוד הרב!


הנני סטודנטית באוניברסיטת בר אילן ותלמידה במדרשה. חברותי ואני מאוד מצטערות וכואבות את המצב הלא אידיאלי בו החברה שלנו נמצאת - מצב שבו בחורים ובחורות שהגיעו לפירקם אינם מוצאים את זיווגם, ויש שמגיעים לצערנו לגילאים מאוד מבוגרים, והינם עדיין בגפם...


אי לכך החלטנו שייתכן שיש בידינו חובה לתרום את חלקנו ולעשות כמה שאנו יכולות על מנת לשפר מצב זה גם אם זה, בסופו של דבר, יהיה רק זיווג אחד או שניים... (כמובן שגם את עצמנו אנו לא מזניחות). שאלתי היא, האם באמת על כל אדם לעשות כמה שהוא יכול על מנת לתקן מצב זה ולהביא זוגות בברית הנישואים - או שמא אנשים שלא מבינים כ"כ בענייני שידוכין, עדיף שיתרחקו מכך, מכיוון שבדיני נפשות אנו עוסקים. קראתי בספר פלא-יועץ "שיברח אדם מהיות שדכן... ואפשר לעולם שיתקיים ע"י אחרים שיהיו שדכנים", אך האם מדובר כאן גם במצב בו החברה שלנו נמצאת?


אשמח אם הרב יבהיר את הנושא ויתן מענה לשאלתי.


תודה רבה ובשורות טובות!


 


תשובה


שלום וברכה.


ישנן שתי תפישות ביחס לתלמוד תורה. יש הטוענים כי לא כל אדם ראוי ללמד תורה, כי אם רק מי שהוא דומה לכוס שממלאים אותה. רק כשהיא גולשת על פי גדותיה היא מלמדת את העודף. כך יכול אדם ללָמד תורה רק אם הוא בקיא וגדוש, ואין הוא מוזג כי אם גולש החוצה, אך עד שלא הגיע למילוי מלא אין הוא יכול ללמד. לעומתם, יש הטוענים (וכך שמעתי בשם האדמו"ר מליובאוויטש) כי מי שיודע "א" - שילמד "א", מי שיודע "ב" - שילמד "ב". הוא רק חייב להקפיד שלא לעבור את תחומו וגבולו. ואכן, תנועת חב"ד הנוהגת כך היא אחת ממפיצות התורה הגדולות ביותר שבדור.


מה לתלמוד תורה ולשידוכין?


כשם שמצוות תלמוד תורה גדולה היא ועליה העולם עומד - כך גם הקמת בית בישראל. כשם שבמצוות לימוד תורה כל אחד מלמד כפי יכולתו ומעלתו - כך גם בשידוכין, שהיא מצווה גדולה, לגאול את הבנות והבנים מיחידותם ולסייע להם להקים בית; כשם שצריך להיזהר שלא לגלוש לתחומים שלא מבינים בהם בתורה - כך גם יש לעסוק בתחומים בהם מבינים בשידוכים - להפגיש, אך לא ללחוץ; להציע, אך לא להתחייב; לנסות אך לא להיות בטוחים. אדרבא, מצווה גדולה אתן עושות ויש בידינו רק לעזור, לברך ולצפות לשמחתכן ולשמחת אחרים.


כל טוב.


פורסם בספר רשו"ת היחיד. לרכישת הספר: 054-7-469124 (הלל)

 

 

בית המדרש