ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

כישלון הכיפה הסרוגה?

ע"י: הרב יובל שרלו

יש הרבה נקודות כשל בציונות הדתית ויש הרבה נקודות הצלחה עצומה בציונות הדתית. העובדה כי אנו מבקשים לחיות חיים מלאים של תורה ועבודה מביאה לשתי תוצאות מנוגדות.הרב שרלו בוחן את הציונות הדתית


שאלה:


נולדתי למשפחה דתית-לאומית ואני בעצמי דתי-לאומי.


אני רואה את כמות האנשים ממחנה זה שמורידים את הכיפה, או מתייחסים בזלזול להלכה, ואני מוטרד מאוד. לא מזמן היה צום עשרה בטבת - צום שצמים בו גם בערב שבת, ואם הוא היה חל בשבת, גם אז היינו צמים - מספר הצמים היה קטן מאוד (לעניות דעתי). זו רק דוגמה אחת לזלזול.כשאני חושב, אני לא בטוח שזה מה שרצה הרב קוק זצ"ל. אני לא מבין איך יצא שרוב הציבור שלנו מזלזל בהלכה. אני בטוח שאם היינו דת"לים כמו שהרב קוק זצ"ל רצה זה לא היה כך. איך אנו אמורים להתמודד עם הבעיה?


 


תשובה:


שלום וברכה,יש הרבה נקודות כשל בציונות הדתית ויש הרבה נקודות הצלחה עצומה בציונות הדתית. העובדה כי אנו מבקשים לחיות חיים מלאים של תורה ועבודה מביאה לשתי תוצאות מנוגדות. חלק מאתנו, חלק גדול מדי, מקזז את שני הצדדים, וכך הוא גם מזלזל בתורה ובהלכה וגם מזלזל במה שמסומל כ'עבודה' (אם כי הרבה פעמים פחות), ומביא את הציונות הדתית לרדידות עצמית ולביטוי בינוני של אמונה ומצוות. חלק מאתנו הופך את ההתייחסות לשני הקטבים למקור של עוצמה גדולה ושל יכולת עמוקה, ובונה דרך חזקה של אמונה, שהיא היא דרכה היסודית של תורה. אין לכך קשר לרב קוק. הרב קוק לא ייסד את הציונות הדתית, ובמובנים רבים התנגד לה. יש לכך קשר עם כל דרכה היסודית של הציונות הדתית.


ההתמודדות שלנו עם הבעיה צריכה להעביר את עצמנו ואת חברינו ותלמידינו מהאפשרות הבינונית והרדודה, לדרך הראויה והנכונה לחיות ביחס שבין הדברים השונים. את זה עושים בישיבות ובמוסדות לימוד התורה לבנות, את זה עושים בבתי הספר, את זה עושים רבני הקהילות שנתבעים לדבר על כך ולבנות את זה, את זה עושים המנהיגים הרוחניים של התנועה ועוד. כל שיפור וכל חיזוק לכיוון זה הוא מילוי משימה גדולה מאוד שיש להקדיש לה את החיים.


כל טוב.


פורסם בספר רשו"ת הציבור ,ניתן להשיגו: 054-7-469124(הלל)

 

 

בית המדרש