ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

שירות במשטרה-אפשרי מבחינה הלכתית?

ע"י: הרב יובל שרלו

רוב העבודה שלי במשטרה מתעסקת בתחום הפלילי,הפעילות כוללת עבודה בשבת. כמו כן, גם בפלוגה שאני נמצא בה כרגע ישנן פעילויות שטרם נתקלתי בהן שגם לגביהן יש לי ספקות כגון פיזור הפגנות בשבת. האם יש בעיה עם סוג כזה של עבודה בשבת

 

שאלה:

שלום לכבוד הרב! אני בחור דתי בוגר ישיבת הסדר. לפני מספר חודשים התגייסתי לשירות קבע במשטרה. כרגע אני משרת בפלוגה מבצעית, כלומר, רוב הפעילות עוסקת במניעת פעילות חבלנית, כך שכרגע העבודה בשבת איננה בעייתית שכן אנו מתעסקים בדברים הנוגעים לפיקוח נפש.

לאחרונה הוצע לי לעבור לעבוד ביחידה מיוחדת העוסקת בבילוש. כלומר, רוב העבודה מתעסקת בתחום הפלילי, כגון הברחות של סמים, כלי רכב גנובים וכדו'. הפעילות כוללת עבודה בשבת. כמו כן, גם בפלוגה שאני נמצא בה כרגע ישנן פעילויות שטרם נתקלתי בהן שגם לגביהן יש לי ספקות כגון פיזור הפגנות בשבת. האם יש בעיה עם סוג כזה של עבודה בשבת?

 

תשובה:

שלום וברכה,

שאלות בדבר עבודת המשטרה בשבת, ופעולות להגנת רכוש, סדר ציבורי וכדו' עדיין מצפות למענה כולל. זהו חלק מתחיית אומה וממדינת התורה, בה השאלות אינן שאלות של הגנת הפרט על רכושו בלבד, כי אם שאלות ממלכתיות. ישנה עבודה יפה של הרב אורי דסברג באחד מכרכי תחומין על עבודת המשטרה בשבת, וזו עבודה ראשונית המחייבת המשך גדול.

אין ספק כי גם במדינת התורה אין יום השבת הופך ליום חגיגה למבריחי הסמים ולגונבי המכוניות. ברם, עדיין אין בנמצא הגדרה הלכתית מדויקת מה בדיוק עושים ומה לא. לפיכך יש שתי בעיות: הראשונה היא העובדה שעדיין אין פסיקה מלכתחילה כיצד יש לנהוג. על זאת ניתן להתגבר ולומר כי הפסיקה גם לא תבוא אם לא נתחיל לשרת במשטרה (כמו בצבא) ולהתמודד עם הבעיות, ואף אם ניפול בתחילה, אין אדם עומד על דברי תורה אלא אם כן נכשל בהן. כך נלמד ונפסוק לגבי השאלות השונות שעומדות על הפרק.

בעיה שנייה היא רמת העניין של המשטרה בהתמודדות עם שאלות אלו. אינני מכיר את המציאות, אך אם המשטרה מתייחסת אל יום השבת כאל יום רגיל לא ניתן לשרת שם, כיוון שלא ניתן לראות התקדמות לקראת התמודדות. ברם, אם המשטרה ורב המשטרה מקיימים ניסיון רצוף לכינונה של משטרה על פי דרכה של תורת ישראל, מותר ואולי אפילו חובה לשרת בה ולהתקדם אט אט.

על כן, ברר האם באמת יש נכונות מצד מפקדיך להתקדם בכיוון ללא פגיעה ברמת הכוננות או הפעילות המשטרתית החיונית, ואם כן, בוודאי שהדבר מותר ואפילו רצוי כדי להתקדם.

כל טוב.
מתוך הספר רשו"ת הציבור.ניתן להשיגו בהוצאת הישיבה

 

 

בית המדרש