ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

האם יש בעיה להעדיף בן זוג מאותה עדה?מה לעשות עם בן זוג שלא לוקח אחריות?

ע"י: הרב יובל שרלו

האם יש בעיה בכך שאני רוצה להתחתן עם אישה מבנות עדתי?מה אעשה עם חבר לא יציב שבגללו נכנסתי להריון ונאלצתי לעבור הפלה-לנסות בכל זאת ליצור עימו קשר? על כך בשתי התשובות הבאות


האם יש פגם בהעדפתי את בנות עדתי?


שאלה:
השאלה שלי היא יותר בקשת הדרכה.


האם עדיף, ע"פ היהדות או ההלכה או המסורת, להתחתן עם יהודיה אשר מאותה עדה כמוני או שאין שום העדפה כזאת ביהדות וכל בנות ישראל כשרות? ואם לבי גורם לי להעדיף דווקא מבנות עדתי האם זה פסול? ומה התיקון? ומה אתה חושב, האם זה גזעני שאני מעדיף דווקא לפי עדה או שעלי להתעקש ולחפש דווקא מי שאני רואה מתאימה לי? בתודה מראש.תשובה:


שלום וברכה.


א. אין היהדות או ההלכה מעדיפים בחורה מעדה מסוימת או התאמה מלכתחילה לפי כללים. היהדות מכוונת להתחתן עם בחורה טובה, בעלת מידות, שאיתה ניתן לכרות ברית נצח.


ב. אין שום בעיה בכך שאתה מעדיף את בנות עדתך. שם אתה מוצא את זיווגך, ואין בכך גזענות, כי אם תחושה של התאמה. הדבר היחיד שצריך להיזהר ממנו הוא שהנטייה לא תתפתח לשבטיות ולפלגנות, ותישאר ברובד ההעדפה האישית.


כל טוב.בן זוג שלא לוקח אחריות


שאלה:


שלום.אני בחורה בת 25. עד לפני שבועיים יצאתי עם מישהו בן 21, גרוש עם ילד, במשך שנה וחצי, שהוא חרדי לשעבר שחזר בשאלה.


בשמונת החודשים האחרונים שמרנו שבת עד שגיליתי שאני בהריון. היו לנו הרבה מריבות ולא ידענו מה לעשות - הוא רצה את הילד אבל לא רצה להתחייב, אני פחדתי ועברתי הפלה. היום אנחנו לא ביחד ואני אוהבת אותו וגם הוא אומר שהוא אוהב אותי, רק שהוא כבר התחיל ללכת עם בחורות אחרות. מצד אחד אני רוצה להיות איתו אבל מצד שני בכל התקופה שהיינו ביחד הוא לא ידע לכבד ולהעריך אותי. עד לפני יומיים עוד היינו בקשר אבל הפעם ביקשתי ממנו שלא יתקשר יותר.אני פוחדת לאבד אותו, מה עלי לעשות? אני בדיכאון ומרגישה מושפלת שאחרי ההפלה הוא אפילו לא היה שם לצידי. כיום אני גרה ממש לידו וזה עוד יותר קשה לי.תשובה:


שלום וברכה.


הסיפור הוא אכן סיפור מסובך ומורכב, וקשה מאוד לייעץ לך. ננסה ביחד לעשות מעט סדר:


לפי דברייך נראה כי הבחור מאוד מאוד לא יציב, ואין הוא ראוי להיות לך משענת. ראי כמה שינויים הוא עבר, וכמה חוסר אחריות הוא גילה: הוא גרוש; הוא חזר בשאלה; הוא הכניס אותך להריון לא רצוי; הוא תבע ממך לעשות הפלה; הוא עזב אותך; הוא הלך לבחורות אחרות וכד' - זה לא בדיוק האדם איתו מתאים להקים בית. רק אם הוא יתעשת ויוכיח לך את יציבותו ואת נאמנותו הדבר ניתן, אולם נראה כי משבר האמון ביניכם הוא כה גדול עד כי זה בלתי אפשרי.
נראה כי הפתרון מצוי בשינוי נקודת המוצא שלך. את צריכה להפסיק לפחד שתאבדי אותו. אולי כדאי לך לאבד אותו, לעמוד ברשות עצמך ולדעת שהכל תלוי בך. אם את תשקמי את עצמך, ותראי לעולם כולו כמה את בסדר ובעלת איזו אישיות את, תוכלי להקים בית נאמן בישראל עם מישהו שמוכן לקחת אחריות. אין טעם לדבוק בו כי את תמיד תצאי מאוכזבת, וכדאי לך, אפילו שאתם גרים בקרבת מקום, להתנתק ממנו. קודם כל תתנתקי ממנו בתוך עצמך, ואחר כך תוכלי להגיד לו כי אין לך עניין בקשר מהסוג הלא מחייב. בעהי"ת, תמצאי דרך טובה יותר לחיות, מאשר לפחד כל הזמן שמא הוא שוב יהיה בלתי אחראי ויעזוב אותך. כל טוב.
פורסם בספר רשו"ת היחיד. לרכישת הספר: 054-7-469124 (הלל)

 

 

בית המדרש