ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

נגינה באישה ערווה?והאם מותר להפגש במקום שקט ומבודד לדייט?

ע"י: הרב יובל שרלו

האם מותר לי לנגן ליד חבר שלי?האם מותר להפגש במקום מבודד מצד דיני ייחוד?על כך ועוד בשו"ת הבא


נגינה בנשים - ערווה?


שאלה:


שלום לכבוד הרב! האם מותר לי לנגן ליד הבחור שאני נפגשת איתו (אני מנגנת והוא שר)?


 


תשובה:


שלום וברכה. תמונה כזו כפי שאת מתארת יוצרת יחס מאוד אינטימי ומאוד קרוב בין בני הזוג. על כן, הדבר תלוי ומותנה במקום בו הם נמצאים. אם זו תחילת הדרך הדבר אינו ראוי, והוא דומה לחשיפה מוגזמת של היופי או של הנשמה הפנימית. אם מתקדמים כבר מאוד, ורואים שיש קשר, ולא זו בלבד אלא שמצליחים לשמור עליו שלא יתדרדר ויכבה, ושלא יתדרדר ויתלהט יתר על המידה עד לנישואין, הדבר מותר, בדיוק כפי שמותר לאדם להתבונן ביופיו של בן הזוג כדי לבחון האם רוצים להמשיך יחד. כל טוב. 


רוצים להכיר במקום שקט


שאלה:


שלום לכבוד הרב!


 א. מה הדין לגבי זוג הנפגש לצורך היכרות שלפני אירוסין? הם טוענים שהם יכולים להיפתח זו לזה דווקא במקום בו לא עוברים אנשים (מקום שקט).איך מתגברים על נושא הייחוד במצב זה - היינו: עד כמה ניתן להתיר להם להתבודד?


ב. ראיתי שאסור לנסוע ביחידות בלילה. מה עלי לעשות כאשר אני נפגש עם מישהי עד השעות הקטנות של הלילה? במקרה שהדרך היא מבודדת, רחוקה, חשוכה ולא עוברים שם הרבה אנשים בשעות אלו, האם עלי להשאיר אותה לסוע בטרמפים ולא לקחת אותה הביתה? או במקרה שאנחנו רוצים לסוע לאיזה מקום, שהדרך לשם לא מוארת במיוחד, האם עלינו לסוע ביחד רק בתוך ערים או בכבישים ראשיים?


 


תשובה


שלום וברכה.


א. ראשית, ביחס לשאלה זו יש לשנות את ההתייחסות. כבר מהשאלה עולה כי הזוג רוצה מפגש עמוק, ואילו ההלכה מטרפדת ושמה מקלות בגלגלים בצורת דמות ייחוד. ברם, הדבר אינו נכון כלל ועיקר: הן הזוג והן ההלכה רוצים בהיכרות האינטימית והראויה לפני נישואין, והן לזוג והן להלכה חשוב שהיכרות זו תיעשה בתנאים שאינם מאפשרים גלישה. כאשר מתייחסים כך לשאלה מצטיירת התמונה הבאה: ההלכה מנחה את הזוג להגיע לקשר האינטימי וההיכרותי העמוק ביניהם, עד לגבול יכולת הגלישה. על כן הם יכולים להיפתח האחד לשני במקום שקט בו יש אפשרות שבני אדם יעברו, אף על פי שבפועל לרוב לא עוברים שם, או בבתיהם שלהם, כאשר יש אפשרות שמישהו מבני הבית יבוא וכד'. כך ניתן למתוח את הרצון להכיר לעומק, ואת הרצון להיות נאמן לטוהר ההיכרות, עד לגבול המקסימלי המביא לידי ביטוי את שני הדברים גם יחד.


ב. בשאלת החזרתה הביתה - כבר כתבתי בכל השאלות כי קיימת חובה להשיב את הבחורה לביתה, גם בדרך שהיא מבודדת ורחוקה, אם מדובר בסיכון, או אפילו מפאת חשיבות החזרתה לביתה בשעות מאוחרות. כל טוב.
מתוך רשו"ת היחיד שיצא בהוצאת הישיבה. ניתן להשיג במשרדי הישיבה

 

 

בית המדרש