ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

חייבים להתנסות בקשרים עם בנות?!

ע"י: הרב יובל שרלו

אם לא נתנסה בקשר עם בני המין השני, ע"פ מה נדע עם מי עלינו להתחתן?על כך בתשובה הבאה


שלום הרב! אם לא נתנסה בקשר עם בני המין השני, ע"פ מה נדע עם מי עלינו להתחתן? איך נדע מה בדיוק אנו מחפשים, אם לא נכיר את אפיוניו של הצד השני? אשמח מאוד לקבלת תשובה, תודה מראש ומועדים לשמחה.


 


שלום וברכה. התשובה לשאלת ההיכרות ההדדית נחלקת לשניים: ראשית, ההכשרה החשובה ביותר לחיי הנישואין אינה בהכרת "הצד השני" כי אם בהכרת עצמך, ובבניית אישיותך כמתאימה לחיות חיים של ממשות. האדם הבונה עצמו להיות בעל עין טובה, בעל מידות, מהנעלבין ואינם עולבין וכד', מכשיר עצמו לחיי נישואין יותר טוב מכל היכרות אחרת. דווקא ההיכרות האחרת, כמו זו שאתה מציע, עשויה להביא את האדם למסקנה כי ההתכוננות לחיי נישואין נעשית דווקא על ידי פעולות שהן מחוצה לו ולא פנימיות לו; ועל כן כדאי לרכז את רוב מאמץ ההיכרות להיכרות עם התכונות הנשמתיות הנדרשות לנישואין בתוך האדם עצמו.


רק על רקע זה יש לדרוש בשבח ההיכרות של התכונות העקרוניות של "הצד השני". זה נעשה בחברתנו על ידי מפגש מסוים במסגרת חברתית בין שני המינים, אך בעיקר נעשה על ידי תקופות דיבור וחיזור נכבדות, שבהן בני הזוג לומדים את עצמם ועל עצמם, ועל ידי כך מושלמות שתי ההכנות גם יחד: זו שפונה אל האדם פנימה, וזו שמביטה אל ההיכרות ההדדית.


כל טוב ומועדים לשמחה.
מתוך הספר רשו"ת היחיד בהוצאת הישיבה. ניתן להשיג במשרדי הישיבה

 

 

בית המדרש