ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

עימותים עם ההורים ביחס לקשר

ע"י: הרב יובל שרלו

הורי לא ישמחו שיש לי כבר קשר עם בחור וזה יגרום עימותים רבים, מה לעשות?האם לוותר על הקשר מפני כיבוד הורים? על כך בתשובה הבאה


שלום כבוד הרב. אני בחורה בשירות לאומי, וכמו הרבה בנות בגיל זה, המרגישות בשלות ומוכנות לנישואין, התחלתי לחפש בחור למטרות חתונה. די במקרה, וללא כוונה תחילה, יצא לי להכיר בחור ירא שמים, תלמיד ישיבת הסדר, דרך האינטרנט (דרך צ'ט). אעפ"י שאינני תומכת בדרך היכרות זו, הקשר נראה לי רציני ובע"ה אולי ימשיך לכיוונים רציניים. הבעיה העיקרית שמונעת ממני להמשיך וגורמת לי להיסוס היא תגובתם של הורי. אני יודעת כי הם כלל וכלל לא ישמחו מהעובדה שהכרתי בחור בדרך זו ואף צפויים לי איתם עימותים רבים. שאלתי היא, האם עלי לספר להם את האמת ולקחת סיכון שהדבר ילווה בעימותים קשים, ויכול לגרום להם לצער, או שמא עלי לוותר על הקשר מפאת מצוות כיבוד הורים. סליחה על ההארכה בדברים, ותודה מראש.


 


שלום וברכה.


כלל חשוב הוא בענייני נישואין כי ההורים אינם צד בעניין: "על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד". על האדם להינשא באופן חופשי ובחירוּת מוחלטת עם המתאים או המתאימה לו, ואין ההורים צד בעניין.


ברם, כל זה הוא בצד הפורמאלי של העניין. משני כיוונים כדאי מאוד לשמוע להורים ולהתנהל לקראת נישואין יחד אתם:


א. יש להורים ניסיון רב. אין ספק כי בניסיון יש גם מכשול, כיוון שהוא גורם לקיבוע, ואין הוא מאפשר כניסה להרפתקאות מיוחדות ומרתקות. ברם, עצה טובה ותשומת לב לניסיון (אם כי אי השתעבדות לו) לא הזיקה לאף אחד. כדאי לך להיות קשובה להורים.


ב. אין טעם של ממש להיכנס למערכת של קשרים אשר תפגע במערכת קשרים אחרת. אמנם, מותר לאדם להעדיף את בן זוגו על הוריו, אולם הוא בוודאי אינו חייב לעשות כן, ואף עדיף כי המשפחה העתידית תיבנה מתוך קשר עמוק בין כל הצדדים, ולא מתוך תסכול המחייב להעדיף צד אחד על משנהו.


על כן העצה הפראקטית היא כזו: עצם ההיכרות באינטנרט אינה פוסלת אך היא בוודאי שאינה מספיקה. כדאי שתיפגשי עם הבחור ללא ידיעת הורייך (כמובן, לאחר שביררת שאת לא נופלת במלכודת של סוטים הנמצאים ברשת ומציירים עצמם כדמויות אחרות. אל תיפגשי בלי שאת יודעת בוודאות על קיומו האמיתי של הבחור!!!) ותראי לאן את מתקדמת. אם יש נקודת מוצא רצינית ואתם מתקדמים, זה הזמן לספר להורים ולתאר את הקשר הראשוני שנוצר דרך האינטרנט, אך בעיקר את מה שנבנה עם פגישתכם. כך תיווצר תמונה שלמה ובריאה. בעזרת ד' נשמח בשמחתכם. כל טוב.
פורסם בספר רשו"ת היחיד בהוצאת הישיבה

 

 

בית המדרש