ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

יוצא עם בחורה שאינה דתיה

ע"י: הרב יובל שרלו

יוצא עם בחורה שמוכנה לשוב לאט לאט בתשובה,אך רוצה שאני אלמד אותה ולא בשיעורים,מה לעשות?על כך בתשובה הבאה


שאלה
אני יוצא עם בחורה כבר שנה ושלושה חודשים, ומאז ועד היום חל שינוי גדול באורח חייה, החל בברכות ותהילים עד צניעות והשקפת עולם שונה. אך ישנה בעיה, המלצתי לה ללכת לכל מיני הרצאות וכד', אך היא טוענת שזו "שטיפת מוח" והיא אומרת שזה לא מה שיקרב אותה ואפילו להיפך.


היא רוצה את הכל לדעת ממני. שאני אלמד בישיבה ואעביר לה (אני לומד בישיבת הסדר). אך דבר זה מקשה עליי כי אני לא יודע הכל.


האמת שהיא לא שואלת שאלות קשות ועמוקות למיניהן אך היא רוצה להרגיש מה אדם דתי מרגיש, אני צריך עזרה בכדי לשנות אצלה את המנטאליות ולא להרפות כי ברגע שעוצרים נסוגים אחורה.


יש בעיה ששבת היא עדיין לא שומרת. לא מתוך שהיא לא רוצה, אלא שהיא מתביישת מההורים שלה. לכן היא אמרה לי שהיא רוצה לעשות את זה בהדרגתיות ולאט. מה כבוד הרב חושב על קשר זה? נ.ב: שוב אני אומר יש לה רצון גדול לחזור בתשובה, היא רק צריכה את הכלים ולי קשה מאוד לספק לה אותם. תודה רבה.תשובה


שלום וברכה.


המציאות בה אתה נמצא צריכה להיות מטופלת בעדינות מירבית, הן כדי שלא לפגוע בתהליכים העוברים על הבחורה והן כדי שלא לפגוע בתהליכים העוברים עליך. ייתכן ותצא ברכה מהקשר ביניכם, ואתה צריך לתת לשתיל הזה לנבוט בעדינות.


אני מאמין גדול בכוחה של האמת. אם היא מרגישה כי ההרצאות הן שטיפת מוח היא כנראה צודקת. לא הייתי שולח אותה להרצאות לבעלי תשובה, כי אם דווקא למקומות בהם יש שיעורים ל"דתיים מלידה". שיעורים אלה יפגישו אותה עם הקומות הגבוהות של האמונה, והדבר יהיה ברכה מרובה יותר. שם היא תפגוש ותיצור אמון עם האמונה, לאמור: גם אם לא כל התשובות קיימות הרי שברגע שנוצר אמון כי לאמונה יש תשובות לחלק מהשאלות הגדולות, ואלו תשובות מרוממות וטובות, הדבר מביא לאמון כי שאלות אחרות תמצאנה את פתרונן במשך הזמן.


על כן, הדבר הנכון הוא כי תגיד לה שאינך יכול לספק את כל הכלים כי אף אתה צריך להתקדם (וזו האמת), ועל כן אתה רוצה שהיא תפגוש קומות גבוהות יותר בלעדיך, ולא זו בלבד אלא שאולי אף אתה תצטרף אליה ותתפתח עוד ועוד.


לגבי עצם הקשר, אין אני מסוגל להגיד דבר מה על כך. אתה בוודאי מודע לכך שזהו דבר מאוד מיוחד, עדין ומציב סימני שאלה מרובים ומכשולים לא פשוטים שיש להתגבר עליהם. אם החלטת כי אתה ממשיך בקשר זה, ורואה עצמך כמסוגל לקשר בין כל הנאמנויות - לחברתך ולריבונו של עולם - תפקידי כרב הוא לסייע בעדך לעשות זאת, ולא לבטא עמדה שיפוטית לגבי קשר זה, מה עוד שאיני מכיר לא אותך ולא אותה. המבחן שאני מציע לך לעשות בהקשר לקשר זה הוא להתבונן פנימה ולבחון האם קשר זה מקדם גם אותך. אם בעקבות התהליכים העוברים עליה אתה עצמך מוצא התקרבות והתחזקות בתוך עצמך זהו אות לטובה, וגם תתקדמו שניכם. אם בעקבות הקשר עימה צנחת ממעלתך וממקומך, ואינך לומד כמו שצריך וכד', ייתכן שלא כדאי להמשיך, כי ברכה מרובה לא יוצאת מקשר זה.


כל טוב ובהצלחה.

 

 

בית המדרש