ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

תפילה על זיווג ו-האם אני מוכנה להתחתן?

ע"י: הרב יובל שרלו

בשתי התשובות הלקוחות מרשו"ת היחיד דן הרב שרלו בשאלת התפילות על זיווגים ובשאלה מתי זה נקרא שאדם מוכן לנישואין

 


תפילה על זיווג


שאלה:


שלום לרב. ברצוני לדעת האם כדאי ומומלץ לחבר תפילה אישית לעניינים מסוימים כלומר: אני מחפש זיווג ויודע מה אני מחפש. אז:


א. האם מומלץ לכתוב על נייר מה אני מחפש, ואז להתבודד ולבקש מהקב"ה את אשר כתבתי?


ב. האם מומלץ לבקש זאת באופן ספונטני בלי לכתוב?


ג. מתי רצוי לבקש זאת מהקב"ה (והאם יש זמן מועדף)?


ד. מה עוד ניתן לעשות כדי לזכות לזיווג משורש הנשמה למרות שקשה מאוד "לחבר את הים הקרוע" (קריעת ים סוף)?


ה. האם מספיק לדבר עם הקב"ה, ולהאמין שמתי שהוא ירצה זה יבוא לידי ביצוע, או מומלץ בכל מקרה לפנות לשדכנים וכו'.


בתודה, וכל טוב.


 


תשובה:


שלום וברכה. לתפילה הפרטית משמעות חשובה עד מאוד, והיא צריכה להיות כזו הנובעת מעומקא דליבא ומהיַשרות הטבעית של העמידה מול הקב"ה. על כן, אל תנסה להכניס אותה לתוך מסגרות. בכתב ובעל פה, בעיר ובכפר, בשקט וברעש, לבד או ביחד - כל הדרכים ראויות לבוא בהן אל שערי ריבונו של עולם, ולשפוך את השיח הפנימי לפניו. בכל דרך שתחוש כי כך אתה פונה אל ריבונו של עולם ביתר עמקות וביתר הזדהות פנימית - דבר עימו ושפוך לפניו שיחך.


ברם, התפילה צריכה לבוא פעמיים. פעם ראשונה היא לפני ההתכוננות לזיווג, והיא תפילה קצרה כמו תפילת הדרך. לאחר מכן צריך לעשות ולא להמתין - קודם כל להיות אדם ראוי, לתקן את המידות, ללמוד להקשיב, ללמוד לפרגן, לצמצמם את עצמך כדי שיהיה מקום למישהי להיכנס לתוכו בלי שאתה תופש את הנפח כולו וכד'. לאחר מכן ללכת לחפש, לבקש סיוע מחברים או משדכנים או בכל דרך טבעית אחרת. ולאחר שאתה מכין את הכל - לפנות לריבונו של עולם בתפילה, שאינה באה במקום העשייה כי אם ככותרתה הסופית. כל טוב, ושמחנו בשמחתך.


 


האם אני מוכנה להתחתן?


שאלה:


שלום וברכה! ברצוני לשאול את כבוד הרב כיצד אני יכולה לדעת אם אני מוכנה לחיי נישואין? בתודה מראש.


 


תשובה:


שלום וברכה. קשה מאוד מאוד לענות על שאלה זו, שכן מוכנות לחתונה אינה רשימת קריטריונים שעומדים בהם, כי אם מבנה אישיות מלא, הקשור במרכיבים אין ספור, כשאחד משלים את השני.


ברם, ניתן לציין שלושה דברים עיקריים בהעמדת השאלות:


א. האם את מעוניינת - הרצון והעניין אינם תנאי בלבד, אלא גילוי פנימי. רצונו של האדם מלמד אותו פעמים רבות מי הוא, ואם הוא אינו חפץ בזה, זהו סימן שאין הוא בשל. יש להדגיש כי הדיבור על מעוניינת אינו דיבור על השאלה האם את רוצה להיות נשואה, כי אם האם את מעוניינת בקשר קרוב ואינטימי מאוד עם אדם זר, ממין אחר, ולחיות עימו לאורך ימים ושנים.


ב. האם את מבינה את המשמעויות - הבנת המשמעויות של נישואין היא תנאי הכרחי. וכיצד יוכל אדם לדעת אם הוא מבין את המשמעויות, שהרי אין הוא יודע אותן? הוא צריך להסתכל ולקרוא את הבריות שמסביב, לשאול זוגות צעירים ומבוגרים, לקרוא מעט ספרות הקשורה בנישואין, ועל ידי כך תועמק בו ההבנה של המשמעויות, ואז הוא יוכל לענות בתשובה חיובית על השאלה האם הוא מוכן.


ג. האם את יציבה? מסוכן מאוד להינשא קודם לגיבוש דמות מסוימת של אישיות. אמנם, גם לאחר הנישואין משתנים בני אדם שינויים רבים, אולם חוט שידרה הוא הכרחי.


זהו רק חלק מהנקודות העיקריות, וקשה מאוד להתייחס לשאלה זו באופן כללי.


כל טוב.

לקוח מתוך רשו"ת היחיד שיצא בהוצאת הישיבה

 

 

בית המדרש