ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

התייעצות עם רב ´קורא פרצופים´

ע"י: הרב יובל שרלו

כיצד להתייחס לעובדה שבן הזוג מתייעץ עם רב קורא פרצופים?מה זה אומר בכלל?על כך בתשובה הבאה


שאלה:


אני מכירה בחור מזה תקופה, אך אני מאוד מתלבטת האם להמשיך את הקשר. כאשר הדבר המציק לי בשלב זה הוא שהבחור מתייעץ מדי פעם, וכן בנושא של קשרים עם בחורות, עם רב מסוים - "קורא פרצופים". אין ברצוני לפסול רב זה או אחר חס וחלילה. אני לא מבינה בקבלה כלל, ואני לא מתעסקת בזה ולא פונה להתייעץ עם רבנים בנושאים אלו. אני בחורה ריאליסטית והלכתית. אבי הוא רב ואיתו אני מתייעצת על נושאים הלכתיים בד"כ, ולעיתים גם על נושאים אחרים. רציתי לשמוע את תגובתו של הרב לנושא זה.תשובה:


שלום וברכה. ראשית דבר, אינני יכול לענות תשובה מלאה, גם כיוון שאיני מכיר את הנסיבות דיין וגם בגלל שחסר לי כל המידע על הרב. ברם, אתייחס למה שאני יודע ואחלק את תשובתי לשני חלקים:


א. פעולותיו של רב זה זורעות הרס נורא. אני מכיר אישית אנשים שרב כזה הרס להם את חייהם. כל הרעיון של חוכמת הפרצוף או דברים מעין אלה אינו נכון על פי דרכה של ההלכה. הדבר אינו נכון גם בשל העובדה שאין בו ממש, וגם אם היה בו ממש - נאמר בתורה "תמים תהיה עם ד' אלוקיך", ונצטווינו שלא ללכת אחר כוחות זרים ומוזרים.


ב. המשך קשר עם הבחור בלי לדבר איתו על הנושא עשוי להביא אותך לשני מצבים. ראשון בהם הוא ספציפי לחתונה - ייתכן כי לאחר חודשי היכרות ורצון להתחתן יבוא מופת מן השמים ויזרוק אותך לאשפתות. שני בהם נוגע להמשך חייכם - את תתחתני עם אדם לא עצמאי אשר כפוף לתחומים לא רציונליים במקרה הטוב ושקריים במקרה הרע.


על כן, צריך לדבר עם הבחור על העניין בעומק ובישרות. אם הוא בחור טוב, בעל מידות, עם ראש על הכתפיים, עצמאי ואותנטי, שלעיתים מעדיף לקבל עצה טובה ממקורות רחוקים - ייתכן שכדאי להמשיך, אף על פי שמקומות רחוקים אלו - מוטעים. אם אין הוא כזה, כדאי שלא להעמיק את הקשר בשל הסיבות שפורטו לעיל. כל טוב ושמחיני בשמחתך.
פורסם בספר רשו"ת היחיד בהוצאת הישיבה.

 

 

בית המדרש