ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

לספר לאמא או לחברות על הדייטים?

ע"י: הרב יובל שרלו

האם מותר להסתיר קשר עם בחור גם במחיר שקר?מה לעשות אם אמא שרוצה לדעת ומתעניינת ואני רוצה להסתיר? על כך בתשובה הבאה


שאלה:
שלום לכבוד הרב!


א. כאשר אני מתחילה להיפגש עם בחור, האם כדאי לשמור זאת בסוד (מכיוון שהברכה שרויה בדבר הסמוי מן העין), או שאפשר לגלות לחברות קרובות?


ב. במקרה שאני לא מעוניינת לגלות, מה עלי לעשות כאשר שואלים אותי אם אני בקשר עם מישהו? האם מותר לשקר בעקיפין, כלומר לא לומר "לא" בפירוש, אלא לומר דבר שממנו משתמע שלא?


(למשל: "מה פתאום" וכד'...)


ג. אמי מתעניינת ורוצה לדעת איך היו הפגישות, מה הוא אמר וכו'... אני מרגישה לא בנוח כי איני יודעת אם הבחור מסכים שאספר זאת ואולי זו רכילות. מצד שני, אמי תיעלב אם לא אספר לה. היא טוענת שאני צריכה לספר לה כי היא אמא שלי והיא יכולה לייעץ לי וכו'... מה לעשות?  תודה רבה.תשובה:


שלום וברכה.


א. שאלת שמירת הקשר בשקט אינה שאלה סגולית הקשורה בברכה הסמויה מן העין, כי אם בשאלה פרקטית: הדבר תלוי מי את, מי חברותייך, האם הסיפור עוזר או שהופך אותך עצמך למציגה הצגות ולא חיה את החיים שלך, האם האכזבה תגבר כשתצטרכי להודיע לכולם כי "כוננות חתונה" עברה וכד'. אלה השאלות שכדאי לך לשאול את עצמך. בדרך כלל, חוויות אמיתיות עוברים קודם כל לבד, "וזר לא יקרב אל הקודש", כדי לשמור על צליל האמת והזוהר שבהן, ורק כשהן מתקדמות מרחיבים את המעגלים. אולם לכל כלל יש יוצאים מן הכלל, ועל כן זו צריכה להיות השאלה הפנימית שלך עצמך.


ב. ישנם מצבים בהם ההלכה מתירה לשנות מפני השלום. אם ידיעת אחרים תביא מכשול לידך בהתקדמות עם הבחור, מותר לשנות ולהכחיש. צריך רק להיזהר הן מההתרגלות לומר דבר שאינו אמת (ועל כן יש להקפיד לומר אמת צרופה בתחומים אחרים), והן שהדבר לא יגרום לך נזק בקשרייך עם אחרים כשיגלו שלא אמרת להם את האמת.


ג. "על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד" - צריך להיזהר, ומעט להרחיק את ההורים מתהליכי הפגישות, וזאת משתי סיבות: סיבה ראשונה היא הבחור, שכן אין הוא מסכים שכל מה שקורה ביניכם יתפרסם. אמנם, זה טיבו של עולם, וברור לו שאת מתייעצת, אולם יש להבחין בין להתייעץ לבין לתת דו"ח מפורט. סיבה שניה היא את בעצמך - חלק מתהליך ההיכרות הוא "מלחמת העצמאות", ואת חייבת לעמוד על רגלייך שלך, ולהיזהר שלא לתת להורים לנהל את העניינים.


על כן, מותר לך לספר מעט התרשמויות כלליות, וכן לשאול בעצה כאשר יש סתימה מסוימת, אך נראה שאסור וגם לא נכון לספר את התנהלות העניינים ביניכם. כל טוב, ושמחינו בשמחתך בעיתה ובזמנה.
פורסם בספר רשו"ת היחיד שיצא בהוצאת הישיבה.ניתן להשיג את הספר במשרדי הישיבה

 

 

בית המדרש