ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

האם לספר לחברה?

ע"י: הרב יובל שרלו

האם מותר לספר לחברה שבחור מסויים מעוניין בה תוך כדי שהיא יוצאת עם בחור אחר?מה לעשות במקרה כזה?עך כך בשו"ת הבא


שאלה:
שלום. אני רוצה לשתף אותך בשאלה עדינה ולדעת מה התשובה עליה:


יש לי חברה היוצאת עם מישהו זמן רב. ייתכן שהיא בעצם מעונינת באחר אותו היא מכירה זמן רב, אבל היא משוכנעת שהוא לא מעוניין בה. אני יודעת שהוא כן.


שאלתי: האם מותר לי לספר לה, ובכך אני גורמת לה (כנראה) לעזוב את הבחור הנוכחי ולגרום לו עוול, או שעלי להמתין ולראות איך יתפתחו היחסים, ורק אז לספר לה על האפשרות. תודה על תשובתך.


 


תשובה:
שלום וברכה.


השאלה אמנם שאלה עדינה מאוד - היא נוגעת בכמה גופי תורה כמו "לא תלך רכיל בעמך" וכמו "לא תעמוד על דם רעך" ונראה שהיא ממש דיני נפשות. על כן היא מחייבת שיקול דעת עדין על פי ההלכה.


לעניות דעתי חובה לספר לבחורה. אין אנו רשאים לקחת על עצמנו את הבחירה במקומה, ואין אנו רשאים בכלל למנוע מאדם מידע שהוא ראוי לו, למעט במקומות שמדובר בהם על גרימת נזק ממשי, כמו לגלות לחולה מסוכן על מצבו, שגם זו שאלה רצינית.


אין דבר העומד בפני האמת. את מעניקה לה את היכולת לבחור באופן מלא. מובן, שיש לספר עובדה זו בעדינות, להציג בפניה את המשמעויות של אמירה זו כגון הארת דמותו הטובה של הבחור שהיא יוצאת עמו עכשיו וכד', אך אסור להימנע מלספר לה.


הדבר נכון הן מצד כללי המוסר הבסיסי - "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך"; הן מצד מצוות התורה "לא תעמוד על דם רעך"; אולי גם מדובר על נתינת מכשול לפני עיוור, ועוד עניינים נוספים הקשורים בכך.


צריך להתפלל שהיא תדע לבחור, שכל הצדדים ימצאו את זיווגם במהרה, דווקא מכוח העובדה שאנו עצמנו פועלים על פי התורה ובדרך האמת. כל טוב וחג שמח.

 

 

בית המדרש