ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

קריטריונים להקמת בית

ע"י: הרב יובל שרלו

כיצד אחליט מי מתאים להיות בן זוגי?מה הקרטיריון לפיו מקימים בית?על כך בתשובה הבאה


שאלה:
שלום.


הנני בת 21. עד היום הוצעו לי הרבה הצעות ואת כולן דחיתי על הסף משום שלא רציתי להינשא, כעת אני מוכנה להתחיל בשלב השידוכין, אולם קיימת אצלי בעיה. הבית שלי מורכב ממגוון סוגי אנשים, יש לי אחות חילונית, יש לי אחות דתייה וגם אח חרדי, אני למדתי ב"בית יעקב", אולם איני יודעת איזה סוג של בן זוג אני רוצה לחיים, אחד שיעבוד? יעבוד בצורה חלקית? רק ילמד תורה? בעבר חשבתי שהוא רק ילמד אולם כעת אני לא יודעת בדיוק מה, מה גם שבבית כל צד דוחף שאכיר דווקא מהמחנה שלו.


אשמח אם תוכל לעזור לי. כל טוב ותודה.תשובה:


שלום וברכה.


ראשית, בשעה טובה ומוצלחת. יהי רצון שתשרה שכינה בצעדייך, ושתמצאי עד מהרה דרך להקים בית בישראל.


פעמים רבות כתבתי באתר זה כי הצעד הראשון בשידוכין הוא אכן היכרות עם עצמך. בן הזוג המיועד משמש רק ראי למסע עמוק אל הנפש פנימה, כיוון שאת חייבת להקדים לכל מהלך של היכרות את השאלה מה את מביאה להיכרות זו, ומה את מצפה ומתכוונת גם להשקיע בבית העתידי. על כן אני מציע, קודם לפתיחת הצעדים החשובים, להתיישב עם עצמך ולחשוב.


בראש ובראשונה את צריכה להשתחרר. אין את חייבת להקים בית לפי אחד הדגמים שאת מכירה ממשפחתך, ואין הלחץ של היכרות מהחוגים הראויים בעיני כל אחד מהווה שיקול. ראי את מצבך כזכות גדולה, בהציגו בפנייך כמה דגמים, שתוקפם איננו מחייב אותך להכרעה, אולם הוא מאפשר לך להכיר דרכים רבות של אישיות, מבנה עצמיות, משפחתיות וכד'. לאחר שתשתחררי מכל הדעות הקדומות שלך שאלי את עצמך מה את מציירת מול העיניים; כיצד יהיה בן הזוג הראוי בענייני דרך ארץ - מיחסו לנשים ולך עצמך, דרך פרנסתו, ועד להסתכלותו על החיים ועל המציאות; מה יהיה מקום התורה בעולמכם - האם את רואה את עצמך ליד המקדיש את כל חייו לתורה, ואת נוטלת את משימת הבית על עצמך, או שאת רוצה שותפות, ובעל הקובע עיתים לתורה, אך פועל במסגרת העולם. זו שאלה שאינה נוגעת לבעלך העתידי כי אם לעצמך - מי את, וליד מי תרצי לגור. כשתהיינה לך תשובות על שאלות אלו תוכלי להחליט. על כן, אני שב ומציע לך להיפגש, אבל בראש ובראשונה עם עצמך, ורק לאחר שתעברי מפגש זה תצאי לדרך. ייקל עלייך לעשות זאת בדרך זו, כיוון שאת זו שצריכה לחיות עם בן הזוג, ולא קרובייך, משפחתך וחברותייך. בעזרת ד' נשמח בשמחתך, ואם לאחר המפגש עם עצמך יתבררו לך דברים נוספים על עצמך - תוכלי לשוב ונתקדם בשאלה כיצד מוצאים את הראוי לך ואַת לו. כל טוב ובהצלחה.
התפרסם בספר רשו"ת היחיד שיצא בהוצאת הישיבה

 

 

בית המדרש