ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

נישואין בין דתיים לחילוניים

ע"י: הרב יובל שרלו

האם יש אפשרות לנישואים בריאים בין דתיים לחילונים, והאם זה משנה מי מבין בני הזוג הוא החילוני?על כך בתשובה הבאה


שאלה:
שלום. רציתי לדעת האם יש אפשרות לנישואים בריאים בין דתיים לחילונים, והאם זה משנה מי מבין בני הזוג הוא החילוני? כמו כן, היכן אני יכולה למצוא חומר בנושא לבירור מעמיק? תודה מראש.תשובה:


שלום וברכה.


כלל זה יהיה נקוט בידך - אין דבר שהוא בלתי אפשרי, והראיה היא, שיש מעט זוגות מעורבים (דתיים וחילוניים).


ברם, נקודת המוצא היא שזה קשה מאוד מאוד וכמעט בלתי אפשרי. הקשיים הם משלושה סוגים: במישור הטכני, מדובר בשמירה של אחד מבני הזוג על אורחות חיים המחייבים גם את הצד השני: שבת, כשרות, ובעיקר טהרת המשפחה. אמנם בן הזוג החילוני סבור לפני החתונה כי הוא יעמוד בכך אולם בפועל הדברים קשים בהרבה מהמצופה. שנית - להיות דתי זה לא רק אורחות חיים, כי אם דבר מה מהותי מאוד במבוכים האינטימיים והפנימיים ביותר של הנשמה. חתונה מעין זו מנסה לבנות בית כאשר בני הזוג אינם שותפים זה עם זה בחלק מהותי מהחיים, ודבר זה הינו בעייתי. לפני הנישואין נראה כי האהבה והמשיכה מסוגלות להתגבר על מחסום זה, אך עם השנים הדבר נעשה קשה יותר ויותר, שכן במקום להתקדם ולהיות שותפים ביותר חלקים, בני הזוג אינם שותפים במהות בעניינים יסודיים.


הנושא השלישי הבעייתי הוא גידול הילדים, שאף הוא מתגלה במשך השנים כנושא שאינו פשוט כלל ועיקר. בדרך כלל מסכימים על בית ספר דתי, אולם הדיסוננס נעשה בלתי אפשרי.


על כן אני מייעץ לא להיכנס להרפתקאה זו, שכן רבים רבים ניסו ורבים לא הצליחו. עדיף לבנות בית כאשר שותפים במהות. כל טוב ונתבשר בשמחות.
פורסם בספר רשו"ת היחיד שיצא בהוצאת הישיבה

 

 

בית המדרש