ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

בעל החלומות

ע"י: רועי זמיר

ברעיון לפרשת השבוע (פרשת וישב) מעלה רועי זמיר מחשבות והרהורים על חלומות ומשמעותם בתולדות ישראל וכיום


בפרשת השבוע אנחנו פוגשים לראשונה את דמותו של יוסף "בעל החלומות". בחלומותיו רואה יוסף את עצמו כמי שאחיו משתחווים בפניו. חלומות אלו הם אחד הגורמים לשנאה של האחים כלפיו. שמביאה בסופו של דבר למכירתו.


חלומות אלו עתידים להתממש באופן מלא בסוף ספר בראשית כאשר האחים יורדים למצרים ופוגשים שם את יוסף אך למעשה הם מתגשמים הרבה קודם. בכל מקום אליו מגיע יוסף הוא קונה לעצמו מעמד בכיר. הוא הופך להיות האיש החשוב ביותר בבית פוטיפר אליו הוא נמכר בתור עבד. הוא האיש החשוב ביותר בבית הכלא אליו הוא נשלח ורק לבסוף הוא הופך גם להיות האישיות הבכירה ביותר אחרי פרעה במצריים.


יש קשר ממשי בין הישגיו של יוסף לבין חלומותיו והוא לא נמצא רק במישור הנבואי, מיסטי. חלומותיו של יוסף מעצבים את אישיותו, פותחים בפניו את האופק של החזון אליו הוא שואף להגיע. הראיה של יוסף את עצמו כמי שראוי למלוכה מקרינה על התנהלותו והתנהגותו ודוחפת אותו להוביל בכל מקום שבו הוא נמצא. זה לא משנה אם הוא נער בבית אביו, עבד בבית פוטיפר , אסיר בבית האסורים או המשנה למלך פרעה יוסף הוא מלך, בכל מקום הוא נוהג באצילות.


גם החלומות אותם אנו חולמים מתגשמים כמעט תמיד. יתכן והם אינם מתגשמים בעטיפה החיצונית שלהם אבל התוכן הפנימי של החלום נשאר איתנו במהלך חיינו ומעצב את דמותנו. לדוגמא: אם מישהו חולם להיות איש עסקים מפורסם ועשיר אז גם אם הוא לא יחלוש על אימפריה כלכלית אלא יהיה הבעלים של מכולת קטנה, הגינונים שלו,  אופן ההתנהלות שלו , צורת המחשבה שלו תהיה כשל אדם בעל נכסים או אם מישהי חולמת להיות מלכה אז גם אם היא לא תזכה לחיות בארמון אם עבדים או משרתים . בבית שלה היא תמלוך. היא תתנהג כמלכה ביחס למשפחה שלה, ביחס לעזרת שמגיעה לביתה, ביחס לנותני שירותים אחרים, גם אם היא לא תזכה בתואר החברתי היא תחיה תתנהג באופן עליו היא חולמת. במילים אחרות החלום הוא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בעיצוב דרכינו ועל אחת כמה וכמה הוא משפיע על ילדים שנמצאים בראשית דרכם ועדיין לא בחרו להם מסלול.


אצל החסידים יש אמרה הבנויה על אותו ההיגיון ביחס לתפילה. התפילה לעולם מתקבלת אומרים החסדים מי שמתפלל על ממון יהיה אחד שעסוק בממון ומי שמתפלל על עניני עבודת ה' יזכה להיות אדם שעסוק בעבודת ה'.


להורים ואנשי החינוך יש תפקיד מכריע בעיצוב החלום. ר' צדוק הכהן מלובלין אומר שבילד מתגלה מה שכמוס באב. הילד בחושיו החדים חש את העולם הפנימי של המבוגרים סביבו.  את חלומותיו גוזר הילד במידה רבה מהסביבה שלו. כאשר הוא נפגש באנשים שאת חייהם ממלא תוכן משמעותי והם שמחים בכך הוא חולם להיות גם כן ללכת באותו הכיוון ולחלופין שהוא פוגש בדמויות שמבקשים שתכנים אחרים  נמוכים יותר ימלאו את חייהם הוא נמשך לשם בחלומותיו.   


נקודה למחשבה: אחד הגורמים לשנאת האחים את יוסף הוא העובדה שיוסף הביא את דיבת האחים לאביו, הוא סיפר לאביו את מעשיהם השליליים. לא פעם אנחנו נתקלים בבית הספר בסוגיית "ההלשנה" שמעלה את השאלה מתי אני רוצה שילד ימסור מידע שלילי על חבריו ומתי לא ראוי לעשות זאת ויש לראות במעשה כזה פגם בהתנהגותו של מוסר המידע.  


 

 

 

בית המדרש