ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

האם לגלות בעיות רפואיות?

ע"י: הרב יובל שרלו

האם מותר להסתיר בעיות רפואיות לפני חתונה?מתי לספר?איך לא להפגע מכך?על כך בתשובה הבאה


שאלה:


שלום לכבוד הרב שרלו! יש עניין שמציק לי בזמן האחרון, בעקבות זה שאני מחפש שידוך, ואודה לרב אם יוכל לעזור לי:


יש לי בעיה רפואית מסוימת, שאמנם איננה מסכנת את חיי (ברוך ה'), אך הרופאים אומרים שיש חשש שהפוריות שלי נפגעה (כלומר, לא ידוע אם אוכל להכניס אישה להריון).


השאלה היא מתי לגלות למשודכת על הבעיה, אם בכלל? מצד אחד, אני חושש שאם אגלה את הבעיה, אף בחורה לא תרצה להתחתן איתי. מצד שני, אם לא אגלה (לפני החתונה), אז זה היה מעין מרמה או שקר מצידי. האם יש עדיפות לגלות את העניין בשלב מוקדם יחסית (כלומר אחרי מספר מפגשים, אך לפני האירוסין) או שמא עדיף לאחר האירוסין? מה דעתך מבחינה מוסרית, והאם יש להלכה מה לומר על כך? בתודה מראש.תשובה


שלום וברכה.


המציאות בה אתה נמצא היא בוודאי קשה ביותר, ואתה נקרע בין החובה שלך לספר, לבין הצפי שלך שאם תספר התוצאות תהיינה בעייתיות מאוד מבחינתך. זהו באמת מצב קשה, ויותר מכל אני מבקש לברך אותך כי תתרפא, ולעודד אותך לעשות כל דבר כדי שהבעיה תתמתן ואולי תיעלם.


עמדתי ההלכתית היא שאסור בשום אופן להתחתן בלא לגלות בעיות רפואיות או נפשיות של ממש. הדבר אסור הן בשל בעיית מקח טעות, הן בשל בעיית מדבר שקר תרחק, הן בגלל שלום בית כאשר הבעיה מתגלה, והן בשל הפגיעה החמורה בצד השני. על כן, אין כזה דבר לא לספר, בעיקר שמדובר במילתא דעבידא לגילויי (=בדבר שסופו להתגלות).


מספרים בעיות די בהתחלה אולם לא בפגישה הראשונה. כאשר נוצר קשר נפשי ראשוני אך לא עמוק מדי, מספרים ומבקשים כי היא תהיה שותפה ברצון להתקדם: או רפואית, או שתדע כי קשר עמוק עימך משמעותו אימוץ ילד. אם היא תסכים - תהיו מאושרים. אם לא - אינך יכול לכפות אותה עליך.


ישנן גם בנות נהדרות הסובלות מבעיות רפואיות מקבילות בעולמן של הנשים. אם תמצא בת כזאת, תוכלו להקים בית נפלא בישראל, ולהציל ילדים רבים על ידי אימוץ במשפחה הטובה שתקימו, וכל המלמד בן חברו תורה מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו. כל טוב.

פורסם בספר רשו"ת היחיד שיצא בהוצאת הישיבה

 

 

בית המדרש