ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

הרב:´תציל אותנו מ´רחל אמנו´

ע"י: הרב יובל שרלו

איך להתייחס לסיפור על רחל אמנו בעזה?מה היחס לסיפורי מופתים כאלו?על כך בתשובה הבאה


שאלה
שלום לכבוד הרב שליט"א בתור אחד הנורמאליים האחרונים שבעולם הדתי אני מתחננת בפניך להציל אותנו מסיפורי ההבלים של רחל אמנו שהצילה את החיילים. איך אנשים מאמינים בדברים כאלה ואיך הציבור נותן למשפחת אליהו עוד פעם דריסת רגל וזכות ציוץ אחרי גוש קטיף ובכלל ההתנהגות שלהם ובגלל עוד מסוגל לשמוע את זה שהם שלחו את רחל אמנו והיא עובדת אצלם ? תודה מראש לכבוד הרב הצדיק


 


תשובה


שלום וברכה אני כמובן מציע דבר ראשון להירגע. להירגע בצורת הביטוי, בעוצמותיו, בניסיון לבזות אחרים וכדו'. מותר לחלוק, ומותר להתווכח, וניתן אפילו לומר שחובה לעשות כך, אולם אין צורך לזרוק בוץ. שום דבר טוב לא יוצא מזה.
לעצם העניין, סיפורי "רחל אמנו" מיותרים לחלוטין. הם מיותרים בראש ובראשונה כי נקודת המוצא של כל אדם בר דעת היא שסיפור כזה כלל לא התחולל, ומדובר אכן בהמצאה בראשו של מישהו שמוצא אוזניים כרויות המחפשות סיפורים כאלה - ועושה עליהם מניפולציות. כדי לשכנע אדם מאמין שהוא צלם אלוקים שסיפור כזה בכלל התחולל צריך הרבה יותר, ועולם האמונה קורא לאדם קודם כל להיות בעל חוש ביקורת, ולא לקבל סיפורים הזויים, אלא רק לאחר חקירה ובדיקה ובחינה ואימות. חבל שמתפתים בכלל לסיפורים מעין אלה, ועל ידי כך הורסים את הכוחות המחשבתיים שבאדם, את ההליכה שלו לכיוון הבחירה החופשית הטובה וכדו'. לא זו בלבד אלא שסיפורים מעין אלה גם מביאים משברים שונים באמונה, כמו מפני מה אפוא "היא" לא הגיעה להציל אחרים ועוד ועוד.
לא זו בלבד, גם אם אדם חווה סיפור מעין זה ואין מחלוקת על העובדות, מצווה עלינו התורה להרחיק כל מיני כוחות ודרישה אל המתים, ולדבוק בחיים. התורה מצווה עלינו להעריץ את אומץ ליבם של בעלי הגבורה ומוסרי הנפש על עם ישראל, ולראות את הקב"ה מאחוריהם הנותן להם כוח לעשות חיל, וכל סיפור על "כוחות" למיניהם מרחיק את האדם מתפיסה זו.
על כן, טוב פשוט להתעלם מכל אגדות רחל אמנו, ולדבוק בבחירה החופשית הטובה של האדם ובפעילות בתוך העולם של הקב"ה - "תמים תהיה עם ד' אלוקיך", ועל ידי זה לעבוד את הקב"ה באמת. הלוואי וידבקו בני אדם באלוקים חיים ולא ברוחות מתים. כל טוב


 


 

 

 

בית המדרש