ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

זיווג על פי שמות וציות להורים

ע"י: הרב יובל שרלו

כמה משקל יש לייחס לרב הפוסק התאמת זיווג עפ"י שמות?מה משקל ההורים בהחלטות שבין בני זוג?על כך בתשובה הבאה


שאלה:


שלום רב , בן זוגי פנה אל רב גדול וידוע, סיפר לו בקצרה על הקשר שלנו, ונתן לו את שמותינו ושאל האם אנחנו זיווג נכון. הרב אמר שלא, ולכן בן זוגי סיים את הקשר ביננו. בזמנו הייתי חילונית גמורה ובן זוגי דתי. מאז התחלתי תהליך של התחזקות שנבע מסיבות שונות וכעת אני רואה את עצמי מקימה בית יהודי כשר. אני רוצה לחזור ולהיות עם בן זוגי לשעבר אך הוא מקשיב להוריו שאומרים שלאור דברי הרב אין הוא יכול לחזור אלי. עלי לומר שאינני מאמינה בהחלטה על זיווג על פי שמות וגם שנסיבות המקרה מאד השתנו מאז ששאל בן זוגי לשעבר את הרב עלינו. ישנה אהבה גדולה מאד ביננו ואנחנו מאד רוצים לחזור להיות ביחד אך בגלל דברי הרב הוריו לוחצים עליו שלא נחזור. האם ניתן לעשות משהו בעניין שכן לחזור אל הרב אינה אפשרית עבורי שכן הוא נמצא בחו"ל, וגם אינני מעוניינת בכך כי אני חוששת מתשובותיו. בנוסף אני הולכת לשיעורי תורה ושם שאלתי על עניין הזיווג על פי שמות ונאמר לי שהיהדות אינה מטיפה או מדברת על כך ושבעצם זה לא נכון להחליט על זוגיות רק על פי שמות. למרות זאת, הוריו מאד מאמינים בכך ולכן אינם מאשרים לחדש את הקשר.
1. האם ניתן לעשות משהו כדי לשנות איכשהו את פני הדברים לגבי דברי הרב מבלי לחזור אליו?
2. קראתי את דבריך על הפסוק "ויעזוב איש את אביו ואימו ודבק באישתו" - כתבת: "...נפסק כי אין אדם חייב לציית להוריו בנושאי נישואין, והוא רשאי לשאת אישה שאינה יאה בעיניהם"... האם זה נכון גם במקרה שלנו? האם נכון לבן זוגי ללכת בעקבות ליבו ולחזור אלי? כיצד משכנעים אותו ללכת בניגוד לדברי הוריו?
תודה מראש על דבריך. קראתי הרבה מכתביך והם נורא עוזרים לי.


 


 


תשובה:


שלום וברכה
כואב לי לקרוא את השאלה. כואב לי לקרוא כי יש כאלה שמבססים את אמונתם בזיווג ההדדי ביניהם על שמות. כואב לי לקרוא כי רב אמר על בסיס שמות כי בני זוג לא מתאימים. כואב לי לקרוא כי הוריו של בן זוגך לוחצים עליו שלא לקיים קשר עתך לאור הדברים האלה.


אינני יודע כיצד ניתן להשפיע על הוריו, שכן אינני יודע למי הוריו מקשיבים בדרך כלל. השאלה היא האם יש רב המקובל על הוריו, שיכול לדבר אתם על ההבלים שיש בניתוק קשרים בין בני זוג על בסיס שמות. אין כל צורך לחזור לרב הזה. יש צורך לשנות את ההתייחסות שלכם לכל המקרה. אם תצליחו להתגבר על המכשול המיותר שבדרככם - אינם צריכים לעשות דבר, אלא לבחון האם אתם זוג המתאים אחד לשני, ואם אכן כן - להקים בית קדוש טהור ובריא בישראל.
בוודאי שהדבר נכון גם במקרה שלכם. מובן מאליו כי עדיף לאין שיעור לעשות דברים המוסכמים על ההורים, ולכן נכון יהיה להשקיע מאמץ כדי לשנות את עמדתם, אולם ביסודו של דבר מבחינה הלכתית וודאי שאין הוא חייב לפרק את הקשר ביניכם בגלל עמדת הוריו, בעיקר לאור העובדה שהיא מוטעית. כל טוב ושמחינו בשמחות


 


 

 

 

בית המדרש