ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

התמודדות עם מעשים מגונים

ע"י: הרב יובל שרלו

נערה שמדריכתה בפנימיה פגעה בה ע"י מעשים מגונים שואלת מה לעשות וכיצד להתמודד, הרב שרלו משיב


שאלה:


שלום לרב.לפני כמה שנים, כשהייתי בכיתה ט', למדתי בפנימייה בצפון הארץ. באחד הערבים ששהיתי בפנימייה, ניגשה אלי אם הבית בבקשה שאבוא איתה לשיחה בנוגע ללימודי. בשיחה זו היא אמרה לי כי אני הולכת לעבור תהליך בגרות משמעותי בחיי. היא הפשיטה אותי ונגעה בי במקומות אינטימיים בגסות. הדבר חזר כמה פעמים במשך השנה כולה. אני מעריכה שהרב מבין את מצוקתי הפוקדת אותי בכל לילה ובכל צעד בחיי.


איני יודעת כיצד להתמודד - הן עם מצוקתי הנפשית, והן עם הרצון לנקום בה על מעשיה. רצוני הוא שתיענש!!! תודה.


 


שלום וברכה.


אני מבקש, קודם לכל דבר, להיות שותף איתך. את אינך האשמה אלא הקרבן של סיפור זה, וכל דבר שיבנה מחדש את עולמך וישיב לך את שמחת החיים, האמון בבני אדם, היכולת הזוגית ודומיה - הוא מטרה חשובה שאת חייבת לעצמך.


מצוקתך הנפשית בעניין מחייבת טיפול. מותר לך, ולדעתי אם את מסוגלת - את חייבת, לדאוג לכך שהיא תיענש. הדבר חשוב הן מצד העובדה שיש דין ויש דיין וחשוב שנבל ייענש, וגם בשל ההשערה כי אם היא עשתה את זה לך, היא עשתה זאת לעוד אחרים, ואף תעשה אם לא ימנעו אותה מכך. גם אם חיי משפחתה ייפגעו, מותר לעשות את כל הנדרש כדי שתיענש. אמנם, אם את חשה כי אינך יכולה לעמוד מחדש בחשיפת העניין - לא ניתן לחייב אותך; אולם אם זה מה שאת רוצה, ראוי כי תפני לתחנת המשטרה, ושם יש גורמים מיוחדים-מומחים המטפלים בנושא. את יכולה לטלפן אנונימית לתחנה ולשאול האם יש מישהי מיוחדת המטפלת בנושאי הטרדה מינית, ולקבוע איתה זמן לדבר על כך.


במקביל, כדאי לך מאוד לטפל בעצמך. אני לא איש מקצוע ועדיף שתפני לכזה. יחד עם זאת, מניסיוני אני למד כי ככל שתכירי בכך כי לא בך האשמה ואת היא הקרבן, וככל שתרצי לשוב ולנצח את אם הבית על ידי העובדה שלמרות מעשיה כלפייך את חוזרת לחיים - ייטב. התורה מאמינה ביכולת התיקון והשיקום של האדם, לעיתים ע"י עזרה מבחוץ, ולעיתים כתוצאה מכוחות פנימיים. הדבר אפשרי, ועלייך להאמין בכוחות של עצמך וביכולתך לעמוד במשימה מיוחדת זו. כוחות החיים הטובים שבך יעזרו לך, וככל שתשיבי את האמון בבני אדם ואת האמונה בעצמך, כך תתקדמי יותר.הרבה הרבה הצלחה בדרכך, ואי"ה תזמיני אותנו לשמחותייך.
התשובה פורסמה בספר רשות היחיד שיצא בהוצאת השיבה

 

 

בית המדרש