ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

עוגות עלית לפסח

ע"י: הרב יובל שרלו

הרב שרלו עונה לאדם שנכשל בפסח ואכל מעוגות עלית שלא כשרות לפסח מתוך מחשבה שהן כשרות לפסח.בתשובה הרב יוצא נגד העוגות והמוצרים הדומים למוצרי החמץ


שאלה:


התארחנו בשבת אצל חמי וחמותי. שומרי תורה ומצוות ומקפידים על כשרות כמובן. אחרי שאכלנו מעוגת עלית שהוגשה לנו עיינתי במרכיבים ולתדהמתי גיליתי שכתוב שם "קמח חיטה". כמבו שלמרות מאמצינו לא ראינו שום תוית של כשר לפסח.
חמותי אמרה שהיא לא שמה לב ושזה היה במדף ה"כשר לפסח" בסופר. אנחנו עדיין מתקשים להאמין שאחרי הנקיונות המרובים לפסח, הביעורים והמכירות נכשלנו באכילת חמץ ממש בפסח. הרגשה קשה מאד.
1. האם יש כרגע מה לעשות באופן הלכתי?
2. ברור לי שיש לבדוק מוצר מוצר בקניה לפסח ולבדוק את כשרותו. אך יחד עם זאת אני חושבת שמוצרי עלית לפסח נראים דומים מדי לאלו של החמץ. מן הראוי לעשות הבדל ניכר יותר כדי לשא נבוא חלילה לידי כזו תקלה. בכוונתי לפנות לעלית ולרבנות. אודה לרב אם יעורר גם הוא תא הנושא. חג שמח וכשר!


 


תשובה:


שלום וברכה
קודם לתשובה, זו ההזדמנות לשוב ולומר שיש משהו כלל וכלל לא הגיוני בכך שאנו שומרים על איסור קיטניות שלמעשה אין לו משמעות של ממש אלא המשך מנהג (שהוא לעצמו חשוב מאוד), ובדלת האחורית מכניסים דברים הרבה יותר חמורים, שאין לי כל ספק שצריך פשוט לרכז את כל רבני העולם ולגזור איסור מוחלט על מוצרים כשרים לפסח הדומים למוצרי חמץ. זה הרבה יותר הגיוני, הרבה יותר נדרש והרבה יותר הכרחי מאשר גזירות אחרות (שחלקן ממש מטופשות) בנושאי פסח.
אין מה לעשות כעת מבחינה הלכתית. ברם, התיקון המשמעותי הוא לעשות תיקון בפסח ולא לצרוך מוצאים אלה, וזה חלק מהצמיחה שתבוא בעקבות הנפילה. כל טוב וחג שמח


 


 

 

 

בית המדרש