ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

התקשורת ודודו טופז

ע"י: הרב יובל שרלו

הרב שרלו סובר שהתקשורת לא ממלאת את תפקידה בסיקור הנושאים החשובים, ופרשת דודו טופז וסיקורה מדגימה את זה

 


אל תספרו לנו סיפורים.


הסיפור שאתם מספרים הוא שלתקשורת תפקיד עילאי במדינת ישראל; שהיא כלב השמירה של הדמוקרטיה; שהיא המופקדת על הוצאת הלכלוך לאור השמש שהוא המטהר היעיל ביותר; שהיא ממלאת את החלל שאין מערכת המשפט והחוק מסוגלת למלא; שהיא הבמה בו מתקיים הויכוח הציבורי וה"ההיד פארק" החיוני כל כך לקיומה של חברה פתוחה ופלורליסטית; שהיא אחד ממאפייני התרבות של החברה; שהעוסקים בה עוסקים במלאכת קודש; שהיא ראויה לכללים שונים של חסינות מידע, ושהעיתונאי צריך לקבל למען תפקודו היעיל כלים שונים מאשר האנשים הרגילים כמונו.


כל זה נכון. נותר נכון. אבל אל תספרו לנו סיפורים.


 סיקור פרשת דודו טופז משמיטה את הקרקע מתחת לטיעונים אלה. הסיקור חושף יותר מכל את המקום אליו התדרדרה התקשורת הישראלית. התקשות הכריעה לפני זמן רב כי מה שמעניין אותה הוא הסיפור, והיא מספרת סיפורים. אתם אלה שהפכתם את החדשות בטלוויזיה למופע בידור; אתם אלה שהכרעתם כי הדבר היחיד החשוב הוא הרייטינג, והוא יהווה את שיקול הדעת המרכזי שלכם; אתם אלה שהחתמתם את הכתבים על חוזים אישיים וגרמתם לאיבוד משקלו של האיגוד המקצועי וחרותם של העיתונאים; אתם אלה שאינם שומרים על הדמוקרטיה, אלא יוצרים ברית טמאה של קשרי הון-שלטון-עיתון; אתם אלה שלא מקיימים דיון ציבורי, אלא מפטפטים את עצמנו לדעת בריאליטי; אתם אלה שלא שומרים על כבוד האדם, על איסור הלבנת פנים מיותרת, על עקרונות "חובת הציבור לדעת". ביום שתבואו ותדברו על כבוד העיתונאי, תפקידו החשוב של המו"ל והשליחות הציבורית של בעלי השליטה - כל שיהיה צריך לעשות הוא להציב בפניכם מראה בדמות דיוקנו של סיקור פרשת דודו דותן. לא יהיה לכם אז פתחון פה.


 


אל תספרו לנו סיפורים.


אל תמלאו עשרות עמודי עיתון עם סיפור שבסך הכל קשור בכוכב בידור ששכר או לא שכר אנשים לפעול באלימות נגד אנשי תקשורת אחרים; אל תייחדו שליש ממהדורת חדשות לסיפור שנוגע לכם, ובשל כך אתם מעמידים אותו במרכז; ביום בו ממונה אדם חדש לטיפול בגלעד שליט, נאום אובמה מתקרב, נשיא מדינה ואב לחייל נעדר נפטרים, הדיון על התקציב מתחמם, 225,000 דורשי עבודה ועוד ועוד - אל תספרו לנו סיפורים, ואל תעמידו בראש המהדורות את מלך הרייטינג הנופל. 


חזרו למעמדכם ולתפקידכם האמיתי. חזרו לסיפור האמיתי של התקשורת ותפקידה. היו אמיצים. אל תשמיצו אותנו במילים "זה מה שהציבור רוצה". הציבור רוצה שתהיו אנשי אמת, שתעסקו בנושאים חשובים באמת, שתדעו גם לספר סיפור טוב אולם תעמידו אותו במקום הנכון. דווקא בשל העובדה שיש לכם תפקיד כה חשוב - אל תשחיתו אותו. חזרו לכללים היסודיים ביותר של עיתונות טובה: מובילת דרך ולא נכנעת; אמיצה וחופשית ולא נכנעת בהנאה מרובה לאתנן הרייטינג; מקדמת דיון ציבורי ולא מצהיבה; נאמנה לערכים של שמירה על כבוד האדם ואי-הלבנת פנים מיותרת, מתמקדת בעניינים שחובת הציבור לדעת, ופועלת לאור המנדט שהיא עצמה מאמינה בו.


אל תספרו לנו סיפורים. אל תטמטמו את מוחותינו. פשוט, היו מי שאתם ראויים להיות וצריכים להיות
פורסם ב YNET בערוץ הדעות


 

 

 

בית המדרש