ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

הפרדת הדת מהמדינה-טוב או רע?

ע"י: הרב יובל שרלו

הרב שרלו משיב לשואל על שאלת היחס בין המדינה לדת, והאם ניתן להפריד ביניהן

 


שאלה:


מה דעת הרב בנושא הפרדת הדת מהמדינה? האם יש דברים שיש להפריד ויש דברים שאסור?אשמח אם הרב יוכל לפרט.תודה מראש.


 


תשובה:


שלום וברכה,כאשר עוסקים בשאלות רוחניות ומעשיות עמוקות יש צורך בהקדמה ארוכה בבירור הדברים. שכן לא ברור מדבריך מה פירוש הפרדת דת מהמדינה - ישנם כל כך הרבה דגמים בעניין, מהדגם האוסר על המדינה להתערב ואף לתמוך במוסדות דת חופשיים, ועד להפרדה האומרת כי המדינה היא בעלת אופי מסוים אך אינה כופה את הדת על אזרחיה. על כן, יש צורך להגדיר איזה דגם עומד במוקד הדיון, ולא להתייחס באופן סתמי למושג הכללי.


לעצם העניין: שני כוחות עומדים בשני הצדדים. ראשון שבהם הוא ראיית מדינת ישראל כמימוש דבר ה' בעולם, וביטוי לציבוריות הישראלית. בשל כך, חזון חיי הוא לראות את המדינה כמדינת התורה (לא רק ההלכה, כי אם גם הנבואה והאגדה) וכגוף המממש את חזון הנביאים ואת שאיפות האומה לקידוש המציאות ולתיקון עולם במלכות ש-די. קוטב שני הוא המנוגד לכך - אינני רוצה כי המדינה תהיה הכלי בעזרתה יקרבו אנשים לשמים או יחייבו אותם לשמור מצוות. הדבר נובע הן מרצוני כי ההתקשרות תישא אופי של בחירה חופשית עמוקה, הן בשל הנזק הנגרם מניסיונות הכפייה והן בשל העובדה כי כל עוד המדינה היא גוף חילוני - לא בשמה אני רוצה שיקיימו מצוות.


על כן, הכיוון שאני תומך בו הוא הסכמה על האופי הציבורי של מדינת ישראל, ביטול החקיקה הפרטית הדתית (כמו חוק החמץ), ואז שחרור רשות הרבים לעבוד עבודה מתמדת בקירוב עם ישראל לאביהם שבשמים, הגעה לרמות כשרות ושבת דרך הצרכנים ולא דרך החקיקה וכדו'.זהו הכיוון הכללי שיש לדון הרבה בפרטיו. כל טוב.


התפרסם בספר 'רשות הציבור' שיצא בהוצאת הישיבה

 

 

בית המדרש