ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

מחשבות הן נדר?

ע"י: הרב יובל שרלו

האם מחשבות נחשבות כנדרים?כיצד להתייחס למחשבות של חולי OCD?על כך בתשובה הבאה


שאלה:
שלום רב,


מעיון בשאלות קודמות באתר "שמחתי" לדעת שאובססית הנדרים היא לא רק שלי.


בכל מקרה, מדובר בבעיה מטרידה מאוד שאינה נותנת מנוחה. דווקא בראש השנה לאחר שהלכתי בערב החג להגיד התרת נדרים, הטרידו אותי מחשבות כל היום בענייני נדרים, מחשבות שאני אעשה כך וכך והאם המחשבה שלי זה נדר או לא. בכל פעם שנתקלתי בסידור / בתהלים במילה נדר המחשבות בנושא התגברו וחשבתי על מעשה שאעשה וכו'.


לאחר החג בדקתי באתר שאלות בנושא. לאחר שראיתי שמחשבות בלבד אינן בבחינת נדר, למרות שידעתי שלא הוצאתי דברים מפי, התחילה להטריד אותי המחשבה למרות שידעתי שלא אמרתי דבר בקול (אובססיה כן!) ,  ואז יכול להיות  שבזמן שקראתי שאלות בנושא אולי אמרתי/ מילמלתי  את המילים "נדר". או "אני נודרת". (שבמחשבות שלי אני חשבתי על מה שחשבתי בחג)     כדי לבדוק/ וולדא שלא  אמרתי משהו כזה במהלך החג (למרות שכאמור בתוכי  ידעתי בוודאות  שלא אמרתי דבר כזה בחג")


אני מאוד מקווה שגם המילמול אם בכלל היה כזה, כאשר לא נאמר בקול הדברים עליהם חשבתי  שאעשה,  אינם בבחינת נדר.


אני פונה אליך כי אני חייבת להרגע. סלח לי על השאלה המטרידה.


 


תשובה:


שלום וברכה


 מניסיוני באתר זה, כדאי לעצור בשלב הזה ולא להתקדם יותר.החיבור הבעייתי בין OCD ודומיו לבין נדרים הוא חיבור הגורם כאב וסבל רב לקשורים בו, וכל תשובה על שאלה בענייני נדרים גוררת את הבאה בעקבותיה, וקשה מאוד לצאת מזה, וגם פסק ברור וחד משמעי לא מסייע, כי תמיד תימצא הפירצה להיכנס בה.


אתרום את תרומתי ואתם תעשו בדיוק את אותו הדבר. באופן חד משמעי מחשבות אינן נדר, וגם מלמול אינו נדר, וגם כל מה שדומה לזה. נדר הוא כוונה חד משמעית לנדור ואמירה חד משמעית שמדובר בהתחייבות כנדר. כל עוד זה לא קיים - זה לא שייך להלכות נדרים. בלי פרצות.


עכשיו מוטל עלייך להתאמץ את מה שניתן להתאמץ בו ולהוציא את המחשבות האלה מהראש, כדי לשוב לשמחה הרבה בעבודת ד' ולהתכוננות האמיתית ליום הכיפורים.


כל טוב ושנה טובה ומשוחררת מחסימות 


 


 

 

 

בית המדרש