ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

נשים עגונות ומעמד האישה

ע"י: הרב יובל שרלו

מה מעמד האישה ביהדות? מה דעת הרב על הסרט מקודשת? על כך ועוד בשו"ת הבא

 


שאלה:


שלום לרב, שמי מעין ואני תלמידה במדרשה שלומדים בה דתיים וחילונים יחד. לאחרונה התעורר אצלינו פולמוס גדול בנושא מעמד האישה ביהדות, החל ממעמד הנישואים בה האיש קונה למעשה את האישה, ועד למעמד הגרושים בו האשה תלויה למעשה אך ורק ברצונו הטוב של הבעל ע"מ להשתחרר. בעקבות הפולמוס ראינו את הסרט "מקודשת" שמציג את התמודדותן של נשים עגונות מול בית הדין הרבני שממש התעלל בנשים כדי שהגט יהיה לרצונו של הבעל- הרבה זוגות חילוניים לא מתחתנים משום כך בחתונה יהודית דרך הרבנות, תופעה שאם לא נעצור יכול להביא (לעניות דעתי) לקרע בעם, האם באמת כך היא הדרך לפי היהדות? אם לא,האם יש דרך שמאפשרת לשנות את המצב המזעזע הזה?
תודה רבה. מעין


תשובה


שלום וברכה
נושא העגונות הוא נושא ארוך ומורכב שאינו מתאים לאתר מעין זה. אני כותב את ראשי הפרקים בלבד, ואתם בוודאי תוכלו להשלים את התכנים של ראשי הפרקים. אני מבקש להדגיש בפתיחה כי מחד גיסא הסרט ''מקודשת'' עשה שליחות חשובה ביותר בהעלאת הנושא לסדר היום ובתביעה כי לא ייעשה עוול כלפני נשים, ומאידך גיסא מוטל עליכם לזכור כי הסרט לא הציג בפניכם את התמונה המלאה, שכן לא ניתן בו כלל קול לצד השני של כל חיי נישואין. בסופו של דבר אני שמח מאוד שהסרט קיים, ויחד עם זאת זוכר את העובדה שמדובר בסרט ולא בתמונה מלאה.

א. יש בתורה צדדים מאוד עמוקים של שוויון בין איש ואישה, ויש מקומות עמוקים מאוד של הבחנה בין איש ובין אישה. את הנישואין מבצע האיש אולם כמובן רק בהסכמה מלאה של שניהם. האישה אינה ''קנויה'' לו, ואף אישה לא קנויה לבעלה. המושג ''קניין'' הוא מושג משפטי ולא בעלותי
ב. התורה גם קבעה כי את קשר הקידושין בין איש ובין אישה ניתן להתיר בגט בלבד, וקבעה כי קשר זה נעשה על ידי הבעל. את הסיבות לכך אין אנו מסוגלים להבין, כי לאמתו של דבר אין אנו מבינים כלל את מושג קדושת הנישואין ואת הדרכים ליצירתם ולהפקעתם. הדבר נעשה מכוחו של ריבונו של עולם, וזו אכן הברכה בשעת האירוסין ''מקדש עמו ישראל על ידי חופה וקידושין''.
ג. עובדה זו אינה נותנת שום היתר לבעלים נבלים לנצל את העובדה הזו לטובתם, וכדי לסחוט מנשותיהם שלא בצדק הישגים כלכליים ואחרים. מי שעושה זאת הוא נבל שלא ברשות התורה, וחובה להילחם בכך.
ד. ההלכה נתנה לדיינים ארסנל שלם של אפשרויות להתמודד עם מציאות מחפירה זו, בה בעלים מנצלים את ההלכה שלא כדין. הבעיה היא שחלק מהדיינים פוחד להשתמש בהם, ובשל כוח נוצרות עוולות רבות לכאורה בשם התורה.
ה. לא זו בלבד, אלא שבמערכת הדיינים ישנם גם דיינים שמתרשלים בתפקידם גם בנושאים בהם הם מסכימים שמותר.
ו. זה בדיוק מה שצריך לשנות ואפשר לשנות: לתקן את מוסד הדיינות כדי שיפעל באמת על פי ההלכה, ולא יאפשר לנצל את ההלכה בצורה כל כך מכוערת על ידי בעלים פושעים (ולעתים על ידי נשים פושעות ונבזות), וזאת על ידי שימוש בכלים ההלכתיים הרבים הקיימים בידם, וכשהם יעשו מלאכתם נאמנה, אזי יותר ויותר אנשים יתחתנו כדת משה וישראל כפי שציוותה התורה.
כל טוב ושבת שלום


 


 

 

 

בית המדרש