ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

תלונה על בעל מקצוע מול חשש פגיעה בפרנסתו

ע"י: הרב יובל שרלו

האם להתלונן על בעל מקצוע גם בחשש פגיעה בפרנסתו? מה לעשות במקרה של פגיעה בי על ידי רופא מול החשש שיפוטר? על כך בתשובה הבאה

 


שאלה:


לכבוד הרב שרלו שלום רב
אני אמא לשתי בנות קטנות, בת חודש ובת שנה וחצי. אנחנו מטופלים אצל רופאת ילדים אשר פעמים אני אינני מרוצה מהתנהלות הבינאישית שלה כלפי הילדים. רצוני להתלונן על הרופאה הזו, שהתנהגותה כלפי ההורים ובעיקר כלפי הילדים, היא גסה ופוגענית. יש לי אחריות כלפי הבנות שלי ומחובתי להגן עליהן מסיטואציות כגון זו שתיארתי. מצד שני הרופאה אינה ישראלית, והיא מתמודדת עם מחסום שפתי שבבירור מקשה עליה בעבודתה, ולמרות זאת ניכר עליה שהיא כן משתדלת מאוד לתפקד כראוי. בבואי לכתוב להנהלת הקופה מכתב תלונה עליה, מה שמטריד אותי הוא הפגיעה האפשרית בפרנסתה, העלולה חלילה להגרם לה .שאלתי היא עבור המקרה הזה ועבור מקרים דומים עם בעלי מקצוע שונים, מה הקו שעל פיו אני אמורה ללכת, על פי מה להחליט אם נכון להתלונן, בהתחשב בפגיעה האפשרית בפרנסתו של בעל המקצוע.
תודה וכל טובתשובה


שלום וברכה
שאלות אלה הן דיני נפשות, ואנו עוסקים בנושאים החמורים ביותר בהלכה, ויש להיזהר מאוד מאוד בכל פסיקה בנושא זה.
א. נקודת המוצא היא טובת הציבור, ובמקרה זה הבנות שלך. לו לא היה בנמצא כל פיתרון אחר הייתה רשאית, ואולי אף חייבת, לדאוג לטובת הציבור, ולהתלונן על רופאה זו כדי שלא ייגרם נזק נוסף. פעמים רבים אנשים טועים לחשוב כי מדובר בלשון הרע וכדו', אולם אין זה נכון, כיוון שמהצד השני עומדת החובה של ''לא תעמוד על דם רעך''.
ב. כמובן שהיו לכך כללים שיש ללמוד מדברי החפץ חיים בכלל עשירי. כללים אלה מחייבים קודם כל לנסות לפתור את הבעיה בצורה אחרת - על ידי שיחה רגועה עם הרופאה והבהרה לה. כמובן שיש להודות לה על מסירותה ועל נושאים אחרים שהיא הייתה מצוינת בהם.
ג. אם אין דרך לפתור את הבעיה - מותר לך, ואולי חובה להתלונן. אולם גם את זה צריך לעשות לפי ההלכה. ראשית, הלכות לשון הרע, המחייבות שלא לטשטש בין עובדות לפרשנות, לומר רק את מה שנכון במידה הנכונה ורק את מה שאת יודעת בוודאות וכדו'. לא זו בלבד, אלא שההלכה מחייבת גם להיות איש חסד, במובן של הדגשת התכונות הטובות והמצוינות שבה. על ידי כך גם להציע להנהלה להדריך אותה, לקדם אותה, לשפר אותה בתחומים הבעייתיים ולא לפטר אותה, כי אין לך דבר מה נגדה אלא רצון בשרות טוב יותר.
כללים אלה עוזרים לנווט באותם מצבים שאת שאלת עליהם.
כל טוב ויישר כוח

 

 

בית המדרש