ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

משבר דת במשפחתי

ע"י: הרב יובל שרלו

רציתי לשאול אותך כאדם אל רב אם אמא שלי נוהגת באמת כשורה לפי התורה שמלמדת שמי שמתגייר יכול פשוט לזרוק לפח את כל החיים הקודמים כולל הילדים שהמתגייר הביא לפני כן או שאמא שלי פשוט השתגעה לגמרי וירדה מהפסים

 


שאלה:


הרב יובל שרלו שלום
קוראים לי דני ואני נער בן 16 בן יחיד להורים נוצרים שהתגרשו לפני 3 שנים שנולד פה בארץ ואני חי עם אמא שלי (אני בעצמי נוצרי חילוני שלא מאמין בישו אבל מאמין במידה כזו או אחרת באלוהים), עד לא מזמן חייתי חיים רגילים כמו כל נער ממוצע (לומד,מבלה וכו') עד שהבעיות שלי התחילו לפני 3 שנים כשההורים שלי נפרדו...... אבא שלי עבר לחו"ל ואני ואמא שלי עברנו לבני ברק בגלל מיקום העבודה החדשה של אמא שלי בינתיים עוד הכל היה סביר עד שלפני שנתיים הצרות האמיתיות החלו כשאמא שלי החליטה להתגייר ולחזור בתשובה (כנראה עקב מפגש עם חרדים בעיר הזאת שגם ככה מלאה בהם והיא רוצה להשתלב כאן ולא להיות שונה מכולם)[נהפכה לחרדיה קיצונית לדוגמא מברכת על כל דבר שמכניסה לפה,מנשקת את המזוזה אולי 1000 פעמים ביום,מתלבשת ממש בכבדות וכו' וכו'] והחיים שלי פשוט נהפכו לסיוט אחד גדול: 1.אמא שלי אומרת שאסור לה לגעת בי בגלל שאני כעת "זר" ומבחינת ההלכה היא כמו אדם חדש שנולד ואני בכלל לא הילד שלה.... דבר שפשוט בלתי נתפס לפי דעתי! הרי היא זאת שילדה אותי וגידלה אותי ופתאום אסור לי אפילו לגעת בה ולתת לה נשיקה או חיבוק בתור בן.. זה דבר שפשוט זיעזע אותי והרגשתי כאילו אמא שלי נעלמה וכעת עומדת מולי אישה חדשה שאני לא מכיר ששונאת אותי..
2. אמא שלי כל הזמן מתייחסת אליי בזלזול ואומרת לי דברים נוראים כמו "אם לא תתגייר אני אעיף אותך מהבית" ו"אין לי שום ילדים אתה סתם אורח כאן".
3. אמא שלי אפילו לא נותנת לי לאכול מהכלים הרגילים בבית והיא הקצתה בשבילי 2 צלחות 2 כוסות וערכת סכו"ם שנועדו רק בשבילי מכיוון שהיא טוענת שאני "מטמא" את הכלים הרגילים בבישול גוים או משהו כזה.
בקיצור אמא שלי כעת עשתה סיבוב של 180 מעלות ואני חושש שהיא תעמוד במילה שלה ותזרוק אותי מהבית אם אני לא אתגייר כפי בקשתה ועכשיו באמת חסר לי שגם לא תהיה לי אמא כי אבא כבר אין לי 3 שנים מאז שהוא עזב את הארץ.
עכשיו רציתי לשאול אותך כאדם אל רב אם אמא שלי נוהגת באמת כשורה לפי התורה שמלמדת שמי שמתגייר יכול פשוט לזרוק לפח את כל החיים הקודמים כולל הילדים שהמתגייר הביא לפני כן או שאמא שלי פשוט השתגעה לגמרי וירדה מהפסים כי ממעט האנשים הדתיים שאני מכיר קיבלתי תשובות שונות שאני לא יודע אם לסמוך עליהן או לא אבל מה שהכי מטריד אותי שאפילו אני לא יכול לתת לאמא שלי נשיקה בלחי כמו שנהגתי לעשות עד לא מזמן.
דבר אחרון אני רוצה לציין שאין לי כוונה להתגייר מכיוון שאני לא מאמין בדרך הזאת וטוב לי איך שאני אך אל תחשוב שיש לי חס וחלילה משהו נגד יהודים כי אני אוהב כל אדם באשר הוא כל עוד הוא אדם טוב ואני לא שם על הדת.
אני מאוד מתנצל על אורך השאלה אבל זה עוד יחסית מתומצת לעומת הסיפור השלם.
אשמח לתשובה מפורטת.
תודה רבה!


 


תשובה:


שלום דני,
זו פעם ראשונה שאני נתקל במציאות מעין זו, ולא את הכל אני יודע ואני מבין. המציאות שאתה מתאר היא אכן מורכבת מאוד ומסובכת מאוד. אנו מקדמים את אמא שלך בברכה, כשם שאנו מקדמים כל גר המצטרף לעם ישראל לאחר תהליך ארוך ומסובך. בד בבד, אני שותף לפחד שלך הן מפני הקצנה של אמך המזיקה לה עצמה, והן כלפי מה שאתה חווה ומה שעובר עליך.
מציאות מורכבת מחייבת התייחסות מורכבת, והתשובה שלי תהיה לא פשוטה.
הבה נדון קודם באמך. אני לא מכיר אותה, והדברים שאני כותב הם השערה ולא עובדות. אנו מכירים הרבה את התופעה כי אדם שמתגייר ובכלל אדם שעובר לחברה חדשה נעשה הרבה יותר קיצוני, ועוברים עליו חוויות מאוד עוצמתיות. לא זו בלבד, אלא שהיא גם לא יודעת את הכל, ומתנהגת בצורה שאינה קשורה דווקא לעניין הדתי.
אין שום דבר האוסר עליה לחבק אותך ולאהוב אותך. זה עניין נפשי שלה אך הוא לא קשור לדת; אמנם הגיור קובע כי זה כאילו שהיא נולדה מחדש, ועל כן יש דברים בהלכה שמנתקים את הקשר ההלכתי ביניכם, אולם לא את הקשר הנפשי. אתה לא מטמא את הכלים שאתה אוכל בהם, ואין כזה מושג ביהדות - מה שיש הוא העובדה שכעת היא לא אוכלת ממה שאתה מבשל וכדו'. אתה צריך לשאוף לכך שמישהו שהיא סומכת על דעתו, ושהיה קשור בתהליך הגיור שלה, ובד בבד הוא אנושי ורגיש ואתה מכיר אותו - ידבר איתה, וילמד אותה את היסודות הגדולים של היהדות בנושאים אלה, וכך יש אפשרות שהיא תקבל את הדברים והרבה מתחים מיותרים יירגעו. אל תפחד לדבר עם רבנים, או עם מי שהיה קשור אליה, ואפשר שמשם תבוא ישועה מסוימת למצוקה בה אתה נמצא.
בד בבד, אתה עצמך עומד בפני מציאות לא פשוטה, וסביר גם להניח שחלק מהדברים שאתה כואב - לא ישתנו. לא פשוט לראות אמא עוברת שינוי כה גדול ומנתקת את הקשר אתך, אולם זה כנראה קורה פעמים מסוימות. המשך בדרכך אתה, וזכור כי בסופו של דבר מי שיעצב את דרכך זו הבחירה החופשית שלך, ולא נסיבות קשות ככל שיהיו שאתה חי בתוכם. היה אדם טוב, וכך תחיה את עולמך.
כל טוב, ואשמח לעזור עוד


 

 

 

בית המדרש