ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

כיצד להתייחס לאב מתעלל ומשפיל?

ע"י: הרב יובל שרלו

כיצד יש לנהוג או כיצד אני אמור ל´´"לטפל" בהרגשה שלילית כלפי אב.? מהי מצוות כבוד אב כזה? על כך בתשובה הבאה

 


שאלה:


שלום רב , כיצד יש לנהוג או כיצד אני אמור ל''"לטפל" בהרגשה שלילית כלפי אב.
מדובר באדם שהתאכזר לכל הסובבים אותו בכלל, ואלי בפרט.אני מדבר על אלימות פיזית ומילולית ואפילו על דברים נוספים. מדובר באדם שבגד (ועוד ממשיך לבגוד) ולשקר על כך (כל עוד אינו נתפס) לבני משפחתו. עוד מאפיין בולט שלו הוא שחשוב לו ליצור סביבו דמות של "מסכן" והוא כל הזמן מנסה לעורר בנו(בקרוביו) הרגשה שהוא ראוי לרחמים, בעוד שלמעשה הוא זה שמאמלל את כל מי שבא במגע איתו והורס כל חלקה טובה. בהתנהגותו (על אף שהוא שולל זאת כמובן מכל וכל) הוא הצליח ליצור שנאה ופירוד בין בני משפחה, עד שחלקנו לא מדברים בכלל אחד עם השני. והוא ממשיך להסתיר מבני משפחה אחרים דברים רבים, עד לרמה שאיננו יודעים כלל במה הוא עסוק ומה הוא עושה במשך כל שעות היום.הוא כמובן, מסביר ש"הוא עסוק בבריאותו" אבל למעשה הבעיה הבריאותית ממנה הוא סובל אינה כה חריפה. מעולם לא הסכים להודות במשהו לא תקין בהתנהגותו, לרבות האלימה, וממילא לא טרח מעולם להתנצל. הוא אמנם מתחיל "להתרכך" רק כשאנו "מאיימים" לעזוב אותו לנפשו ולנתק איתו את הקשר. באופן אישי, אני רותח מזעם על האיש הזה , התנהגותו מביאה לי לצער ולכאב רב. אני יודע שלעולם הוא לא יוכל לתפקד כלפיי או כלפי בני משפחתי האחרים באופן נורמלי, אבל ההתנהגויות המסתוריות השקריות והפוגעניות שלו שרירות וקיימות היות שהוא (על אף שבאופן פיזי עזב את הבית) נמצא שולט על חשבון הבנק וממילא הדבר הופך אותו לשולט. כפי שעולה מהשורות אותן כתבתי, המצב כפי שניתן להתרשם מאוד רע, ואכן הוא מאוד רע. אינני יודע באיזו גישה לנקוט בכלל ומה עליי לעשות.


 


 


תשובה:


שלום וברכה
כואב מאוד לקרוא את מה שאתה כותב. לצערי, זו מציאות קיימת, בה אבי משפחה מנצל את מעמדו ואת כוחו ונוהג בדרך זו, ועל ידי כך הורס ולא בונה.
יש לחלק בין שני תחומים: ההלכה אינה מתירה לבזות אותו. הדבר נובע מהעובדה שכיבוד אב ואם אינו רק זכות של ההורים, כי אם גם יסוד חשוב בשלשלת מסירת התורה ובראיית ההיררכיה, ועל כן ההלכה אוסרת את הביזוי. ברם, אין אתה חייב להעניק לו דבר מעבר להכרעה שלא לבזותו, ולא זו בלבד אלא שמותר להילחם באותן תכונות רעות שלו, ולא לקבל אותן כלל וכלל. כל מה שרוצים לעשות כדי להשתחרר משליטתו - מותר לעשות, כיוון שמצוות כיבוד הורים ויראתם אינה מעניקה לאדם שליטה על ילדיו ועל בני משפחתו, ואינה מתירה לו להרוס.
כל טוב, והרבה שלום


 


 

 

 

בית המדרש