ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

תביעה על רשלנות רפואית מול אמונה באלקים

ע"י: הרב יובל שרלו

האם תביעה על רשלנות רפואית סותרת אמונה בה´? על כך בתשובה הבאה

 


שאלה:


כבוד הרב שלום,
בתי נולדה עם מום לבבי שאובחן בגיל 3 חודשים מה שע"פ הבנתי יכולנו לאבחן במהלך ההיריון ואז לטפל בילדה מיד עם לידתה - תרופות , חיסונים , הרחקה מילדים חולים וכו'... ב"ה היא עברה ניתוח לב פתוח לפני שבועיים.
האם תוכל לייעץ לי בעניין תביעת רשלנות רפואית...?
מצד אחד, אני מאמינה שהקב"ה חסך ממני את הידיעה הזו אולי להפחית ממני דאגות וגם לחץ כיוון שהיא נולדה לידה מהירה בבית (לא מתוכנן) - ייתכן שאם ידעתי לפני ההיריון , הייתי מתוחה במהלכו ולחוצה בלידה המדהימה שהפתיעה אותי.
מצד שני, אם היינו יודעים יכולנו לטפל בה כבר כשנולדה ואולי אף למנוע סיכונים מיותרים...


האם לתבוע או להרפות מתוך אמונה שזה מאת ה'?
תודה מראש.


 


תשובה


שלום וברכה
כואב המקרה שאתם נמצאים בתוכו עתה, ואני מקווה שהתערובת התוססת של שמחה, מצוקה, ניתוח, תקווה ואמונה עוברת עליכם בדרך שאתם עומדים בה וחיים את כל המשמעויות שלה.


בהחלט מותר לכם לתבוע על רשלנות רפואית, אם אכן באמת הדבר היה כך. אנו מתנהלים בדרך הטבע, ישנה חשיבות לעתים לתביעות אלה כדי להגביר את העירנות, אך בעיקר - אתם זקוקים לכך גם במישורים הכלכליים.
אין אנו מטילים את האחריות לדברים על ריבונו של עולם במקומות בהם אנחנו עצמנו היינו יכולים לפעול וחייבים לפעול, אלא עושים קודם כל את מה שבני אדם צריכים לעשות. זה גם המצב במקרה הזה, ואם אתם חפצים בכך אתם בהחלט רשאים מבחינה אמונית והלכתית להגיש תביעה על רשלנות רפואית.
כל טוב, תזכו לגדלה לתורה לחופה ולמעשים טובים


 


 

 

 

בית המדרש