ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

האם מותר להיות טוען משפטי בבית משפט לתביעות קטנות?

ע"י: הרב יובל שרלו

האם מותר להיות "טוען משפטי" בבית משפט לתביעות קטנות או שזה אסור כי זה לא לפי דין תורה? על כך בתשובה הבאה

 


שאלה


שלום כבוד הרב,
קיים בתקנות משרד המשפטים מעמד של "טוען משפטי". הטוענים הם מתנדבים, שמוכשרים בקורס של המועצה הלאומית להתנדבות, ותפקידם - בין היתר - לייצג אנשים בבתי המשפט לתביעות קטנות (בהן כידוע החוק אוסר ייצוג ע"י עו"ד, ובמקרים רבים זה גם לא משתלם בגלל סכומי התביעה הקטנים). הייצוג הוא בעיקר של אנשים שמסיבות שונות מתקשים לייצג את עצמם - אם מסיבות של שפה, חוסר ניסיון וידע מול נציגי החברות הגדולות וכו'. שאלתי היא: האם מותר הלכתית, ואם כן האם מומלץ, לעסוק בזה (הכל נעשה בהתנדבות)?
מצד אחד, אולי מדובר בהצלת עשוק מיד עושקו, שכן חלק גדול מהתביעות הן של האזרח הקטן נגד גופים עסקיים גדולים שלא היו הגונים איתו. מצד שני, סביר שחלק גדול מהתביעות הן של כספים שלא מגיעים לתובע לפי דין תורה (בין היתר בגלל ריבית אך כמובן שלא רק). אשמח לעזרה כיצד נכון לעשות.


תשובה


שלום וברכה
בית המשפט לתביעות קטנות מנוגד הרבה פחות להלכה מאשר בית משפט הפועל לפי מערכת החוקים הממוסדת. הוא הרבה יותר קרוב לאותם היתרים של משפט המלך, ערכאות שבסוריה וכדו'. לא זו בלבד, אלא שהוא מציל עשוק מיד עושקו, כאשר אין דרך אחרת לעשות זאת. עובדה היא שגם גורמים יראי שמיים מכל הזרמים פונים אפילו לבתי משפט אזרחיים כאשר אין הם מוצאים מזור לכאבם בבתי הדין שעל פי ההלכה. על כן, בשקלול הנימוקים השונים זו זכות גדולה להיות שותף בהצלת עשוק מיד עושקו, ו''פתח פיך לאלם''.
כל טוב


 


 

 

 

בית המדרש