ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

הריון מתרומת זרע וביצית- מותר?

ע"י: הרב יובל שרלו

האם מותר להיכנס להריון מתרומת זרע וביצית? מה ה´ רוצה ממני אם אני לא מוצאת בן זוג? על כך בתשובה הבאה

 


שאלה:


שלום כבוד הרב אני בת 46 רווקה אקדמאית שומרת שבת.
לפני 4 שנים עברתי 2 הזרעות ו2 הפריות מבנק הזרע. נמסר לי שהביציות שלי לא טובות וזאת ללא סיבה רפואית. הרגשתי שאני עושה זאת לא בלב שלם.ולפיכך גם הפסקתי. לצערי לא הצלחתי למצוא בן זוג מתאים למרות ההשתדלויות.
בתקופה האחרונה הכמיהה שלי להוליד ילד גדלה ועם זאת מתסכלת מאד.הרופאים אומרים שאני צריכה תרומת ביצית או שאנסה להרות באופן טבעי.ושוללים ניסיונות נוספים בהפריית מבחנה. אני שואלת מדי יום מה בורא העולם מצפה ממני מהו רצונו שיהא כרצוני. אני פונה אליך בשאלה שטורדת אותי האם יתכן שתפקידי בעולמו להרות מתרומות? ואולי אין רצונו של הבורא שאממש אמהותי. אני מבקשת את דעתך והצעתך.


 


תשובה:


שלום וברכה
אני מבין מאוד את הכאב ואת הכמיהה.
התשובה תהיה ישרה וחדה, אולם לא בגלל אי ההזדהות חס ושלום (שכאמור, היא להפך), אלא בשל העובדה שנראה שזה מה שאת מבקשת. אני איני יודע לומר מהו רצונו של הקב''ה במובן ההשגחתי.
מבחינת היוזמה ללידה בדרך של תרומת ביצית ותרומת זרע - איני מוצא בה טעם של ממש. אחת הסיבות לכך היא שלפי עמדתי ההלכתית ייחוס הנולד הוא למקור הביצית, ועל כן מבחינה הלכתית אין מדובר בילד שלך, ולמעשה מדובר בסוג של אימוץ. להביא ילד לעולם בדרך זו נראה לי בעייתי מאוד. הרבה שליחויות מצויות בעולמנו, ואני מאמין כי יש עוד שליחויות נפלאות שאת יכולה למלא בהצלחה גדולה.
כל טוב והרבה שמחה


 


 

 

 

בית המדרש