ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

על הקנאה

ע"י: הרב יובל שרלו

רווקה שלא מקבלת הרבה הצעות שואלת את הרב שרלו מה לעשות עם הקנאה שיש בה לנוכח חברותיה היוצאות. להלן תשובתו

 


שאלה  


שלום רב לרב!
אני רווקה, לא מבוגרת אך לא מגיעות אלי הרבה הצעות לשידוכים, ב"ה אני עושה את השתדלותי בדבר אבל יש דברים שלא תלויים בי. חברותי נפגשות יותר ממני וזה גורם לי לקנאה, אני לא רוצה להרגיש כך אבל זאת התחושה למרות שבאמת אני כן רוצה שהן יתחתנו.
איך אפשר להתגבר על הקנאה?


 


תשובה


שלום וברכה
רגש הקנאה נולד בנו מעצמו, והוא אחד האתגרים שלנו. כמו כל רגש מסוג זה, הוא מוביל בדרך כלל לסתימות, לכעסים ולחסימות, והוא לא בונה דברים, אך גם בו יש ניצוץ של תיקון.
על כן, כדאי לעשות שני דברים. ראשון שבהם הוא דווקא להתחבר לניצוץ התיקון שבקנאה, בבחינת ''קנאת סופרים תרבה חכמה'', ולנסות להיות טובה יותר ואטרקטיבית יותר, וללמוד מחברות שלך ולנסות להבין מה טוב את יכולה לקבל מהן.
שנית, וזו הדרך העיקרית, לנסות לפרק את הגוש החוסם שיוצר את הקנאה, וזאת בדרכים שונות: להזכיר לעצמך כי אין אדם נוגע במוכן לחבירו כמלוא הנימה, וביסודו של דבר הכל תלוי בריבונו של עולם; לפתח את ההכרה כי לכל אחת למעשה מיוחד אחד בלבד, ואת לא נמצאת בתחרות אתם; להדגיש בפנייך את המיוחד שיש דווקא בך ; לנסות ולשמוח בשמחת אחרים גם כאשר אנחנו שקועים בדברינו, ועוד ועוד. עבודה פנימית מעין זו גם מתחברת על הדברים שהקנאה יכולה ליצור בנו, אך בעיקר מפרקת את הרגש הזה, ומפנה את עצמנו לחרות פנימית גדולה יותר.


כל טוב ושמחינו בשמחות


 


 

 

 

בית המדרש