ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

השפלת מתמודדים בכוכב נולד-מותר?

ע"י: הרב יובל שרלו

מה דעת הרב להעלבות באודישנים של כוכב נולד? על כך בתשובה הבאה

 


שאלה:


שלום לכבוד הרב. אמנם ראיתי התייחסות של הרב לעניין זה, אולם היא הייתה פסקה קטנה בשאלה על תכנית שונה, ארץ נהדרת, ורציתי לדעת את דעת הרב בנושא הזה.
כידוע, האודישנים של תכנית 'כוכב נולד' הם החלק המעניין ביותר. זה בגלל, שלצד הזמרים
הטובים מוצג שם מעין 'פריק שואו'. אנשים שלא מודעים לאיך שהם שרים, או מודעים ורוצים
להשיג מעט פרסום, השפלות, וכן הלאה. יותר מזה, אלה שמגיעים לשלב האודישנים המצולמים הם אנשים שעברו סינונים מוקדמים, ולכן אנשים ששרים מזעזע- ההפקה העבירה אותם את המיונים המוקדמים רק כדי לספק בידור לקהל. מצד שני, אלה אנשים שבאים מרצונם החופשי, וכמובן זה מאוד מעניין ומאוד מושך לראות את זה. השאלה היא- האם מותר לצפות בזה? ואם יש קטעים שאסור, האם מותר לי לראות חלק מהאודישנים וחלק לא? כי בסך הכל זו תכנית חביבה, של שירים.
תודה רבה,


 


תשובה:


שלום וברכה
אינני חושב שהטרמינולוגיה הנכונה במקרים כאלה היא אסור ומותר. אם היא הייתה רק כזו, העובדה שבני אדם שותפים מרצונם במציאות כזו אינה אוסרת על הצופים לראות את הדברים.
אולם יש טרמינולוגיות נוספות בהלכה. לדוגמה: הגמרא מספרת על רב הונא, שהחמיצו לו ארבע מאוד כדי יין. כניסה לברר את הסיבה לכך אמרו לו חכמים שאולי נובע הדבר מכך שהוא לא נתן לאריסו את כל מה שהיה מגיע לו. רב הונא טען להגנתו כי אריסו נהג שלא כדין, ולמעשה הוא הצד הנפגע, ועל כך השיבו חכמים: ''בתר גנבא גנוב וטעמא טעם'', לאמור: גם כשעושים דברים שאינם אסורים על פי ההלכה, טעם הגניבה עדיין נותר.
טעם ההבלים, העלבון, ההתייחסות הלא מכובדת לבני אדם, זירת ההשתלחויות וכדו' - נותר באדם הצופה.
כל טוב


 


 

 

 

בית המדרש