ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

לשמח חתן וכלה בכל מצב?גם על חשבון המשמח?

ע"י: הרב יובל שרלו

רבתי עם חברה והיא עכשיו מזמינה אותי לחתונה-האם אני חייבת ללכת?מה יקרה אם לא אלך? על כך בתשובה הבאה

 


שאלה:


שלום לכבוד הרב.
לפני מספר חודשים חברה מאוד טובה שלי החלה בשעה טובה לצאת עם בחור. בתחילת דרכם הזוגיות צלעה ומריבות אינסוף היו ביחסיהם. לשמחתי הייתי הכתובת של חברתי להתייעצות, ותמיכה. היא אינה הייתה נראת מאושרת. מהצד זה אפילו נראה היה כאילו ממש לא טוב לה. ובתור חברה העלתי את זה מולה על מנת למנוע אם צריך את הסבל שלה. בזמנו היא הסכימה איתי שקשה לה ולא טוב לה ועוד בעיות ששיתפה אותי. לימים הזוג הזה התארס. והמריבות ואי האושר אצל חברתי גברו. היא אינה הייתה נראת כמי שהתארסה וכמי שסוף סוף מצאה את הזיווג, מה שייחלה לו כל כך הרבה זמן.. ארוסה החליט שאני מנסה לחבל בזוגיות שלהם. שאני כל הזמן מייעצת לרעתו וכי אין לי רצון שהקשר הזה יצליח. לפיכך החברה פתחה במריבה ענקית איתי וכיום אנחנו לא מדברות בכלל. מסביבי עולה הידיעה כי היא הולכת להזמין אותי לחתונה שתערך בעוד כשבועיים. ולפי מיטב ידיעתי יעציב אותה מאוד אם לא אהיה.. שאלתי היא: 1. האם מצוות שמחת חתן וכלה לעומת האני העצמי, הביטול העצמי שלי גוברת?
2. האם אי הליכה לחתונה וידיעה כי זה יעציב את הכלה עד מאוד עלול לעכב אותי באיזה שהוא אופן?
אני בדילמה של ממש. אשמח אם תוכל לעזור מצד ההלכה..
רוב תודות


 


תשובה


שלום וברכה
זו שאלה עדינה וכאובה.
א. אינך חייבת ללכת לחתונה אם היא גורמת לך לתחושת ביטול העצמי שלך. ''שלך קודם לשל כל אדם''.
ב. ברם, יהיה זה נכון ללכת מבחינת תורת המידות, לאמור: ''הנעלבין ואינם עולבים שומעים חרפתם ואינם משיבים...עליהם הכתוב אומר ואוהביו כצאת השמש בגבורתו''. על כן, נכון יהיה להתגבר על התחושה הפנימית, לשמוח בשמחתה, לראות את הסכסוך שביניכן כדבר מה פחות משמעותי מאשר שמחתה ביום חגה, ולהבליג.
ג. אין אנו יודעים את דרכי ההשגחה האלוקית, ועל כן כל האמירות כאילו אם לא עושים דבר מה ריבונו של עולם מעכב אותנו במקום אחר - אין להם בסיס. אולם כאמור, אם את מסוגלת להתגבר ולשמח אותה ביום חתונתה על אף כל מה שעבר ביניכן - זה הדבר היותר נכון והיותר טוב לעשות מצד עצמו, בלי קשר לשאלת התוצאות לגבייך.
כל טוב ושמחינו בשמחות משל עצמך


 


 

 

 

בית המדרש