ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

הבת רוצה להשתמש במחשב בשבת-מה עושים?

ע"י: הרב יובל שרלו

הבת רוצה להשתמש במחשב בשבת, מה לעשות? זה פוגע בשבת בבית ובחינוך אחיה. על כך בתשובה הבאה

 


שאלה:


שלום רב.
כל בני הבית שומרים שבת.הבת הבכורה-19וחצי לא מעניינת וממשיכה לגלוש גם בשבת בשעות ששעון שבת מאפשר זאת-וגם מעבר מסוללה של מחשב נייד.יש לציין שעד היותה בת 11-12 היינו משפחה חילונית לכן היא לא נולדה לכך-ועם האחרים אין לנו בעיה.יש לציין היש לה בעיות נפשיות מסויימות מסוג קושי ביצירת קשרים ,ocd ודיכאון קל לפעמים ומסיבות אלו וגופניות אחרות היא לא גויסה אלא נמצאת בבית ולומדת כש מצליחה.היא מצהירה ש"אינה רוצה להיות דתייה". הדבר האחרון שנהוג אצלנו הוא לריב על שמירת מצוות.אבל איפה עובר הגבול.האם פשוט לנתק לה את המחשב לפני כניסת השבת?אנחנו לא אוהבים כפייה אך מה נכון לעשות? מבחינתנו יש כאן כמה בעיות:
היא פוגעת בקדושת השבת אצלנו בבית ומסך מרצד בשבת-זה צורם,וגם אם בחדר אחר-זה מפריע שיש בבית חילול שבת,הרי לא נעים לשמןע מבחוץ מכוניות וטלפונים אבל שם אין לנו שליטה על אחרים.וכאן אנחנו ההורים ובכל זאת יכולים לקבוע אפילו שהיא בגירה.גם בננו בן 9 אומר שמקשה עליו לעיתים להתאפק עד מוצ"ש כשהוא רואה אותה (למרות שהוא אוהב את השבת מאוד)ושואל למה דווקא עלייה אין לנו השפעה?אנחנו מרגישים כאן גם פגיעה בסמכות הורית. נודה לך מאוד על העצה , נשמח לקבל


 


תשובה:


שלום וברכה
מטבע הדברים, שאלה זו אינה שאלה הלכתית, אלא היא שאלה הנוגעת להתנהלות בבית. מדובר אפוא בניסיון למצוא דרך משותפת, בה לא תהיה פגיעה הדדית באף אחד, ולהפך - סוג ההסכמה, ההכרה בסמכותכם, ההכרה בצרכים שלה וכדו'- יהיו אלה שיבנו ביחד את הקשרים ביניכם. קשרים אלה חשובים מאוד מצד עצמם, והם גם הסיכוי היחיד לשנות את עמדתה ואת דרכה ביחס לאמונתה.
לפיכך הדרך הטובה ביותר היא לדבר על כך - לא בכעסים ובצרחות אלא בהסכמות. נראה כי הכיוון של גלישה פרטית בחדר שלה והימנעות מגלישה במקום אחר הוא סוג של כיוון שצריך להתכנס אליו, ובכך לבטא את המרחב הציבורי של הבית כשומר שבת, והן את ההכרה בכך שביסודו של דבר אמונתה תלויה בבחירתה ולא ביכולת שלכם לכפות עליה (היא בת 19 !).
הדבר כמובן מחייב גם שיח אחר עם אחיה הקטן. השיח הזה צריך להיות שיח אמיתי - לאמור: היא בחרה במשהו שאדם לא שלמים איתו ולא מעוניינים בו, אולם בגילה אין אתם כופים עליה את חייה הפרטיים כי אם הציבוריים בבית. אותו מכוונים להתחזק דווקא בקירבת השבת (אולי לעודד אותו ללכת לתנועת נוער דתית) וכדו', מתוך אמונתכם העמוקה ורצונכם בטובתו.
כל טוב והרבה שלום

 

 

בית המדרש