ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

על בריאות,השתתפות במירוץ מעורב ועוד...

ע"י: הרב יובל שרלו

האם מותר להשתתף במירוץ מעורב? מה דעת ההלכה על ספורט בכלל? על כך בתשובה הבאה

 


שאלה:


הרב שרלו שלום,בעיר שבה אני גר נערך מרוץ של 10 ק"מ. המרוץ מעורב (גברים ונשים). מאחר ואני חובב ריצה, כאשר פורסם דבר המרוץ שמחתי, אך הבנתי שלא אוכל להשתתף, בשל היותו מעורב. הדבר הטריד אותי ודיברתי על כך עם מספר אנשים וקרובי משפחה, ואפילו דיברתי על כך עם ראש העיר (!) שגם אני רוצה להשתתף וכו' (ראש העיר התייחס אלי יפה מאוד, אך כמובן לא יכל לעזור לי. הרי לא יפרידו מרוץ בשביל דוס בודד).

1. מה הרב חושב בנוגע לבעיית הצניעות? משיחה שניהלתי עם חבר בעל ניסיון הבנתי שכל רץ מרוכז במאמץ שלו, והבעיה זניחה (ואני נוטה להסכים).
2. יש לי בעיה נוספת. בצעירותי למדתי בישיבה מאוד ליטאית, שחינכה שחוץ מתורה, אין בעולם כלום. מצד שני, הנפש רוצה גיוון בדברים נוספים (וזו סוגיה שמטרידה אותי הרבה מעבר לגבולות השאלה הזאת). מה הרב חושב על סוג כזה של הנאות ותחביבים (כמובן שזה גם חשוב לבריאות - אבל בשביל זה אפשר לרוץ לבד).
תודה רבה!


 


תשובה


שלום וברכה
א. באופן עקרוני ומעשי אין להשתתף בפעילות פיזית מעורבת. זה קו הגבול בין היותנו חיים בחרה צנועה מעורבת ובין ההקשרים הפיזיים. בשל העובדה שמדובר במירוץ בו מלכתחילה הלבוש אינו הלבוש הרגיל בו הולכים, ומדובר בפעילות פיזית מעורבת (כמו ריקוד וכדו') ושאלת הגוף היא משמעותית בו - אין להשתתף. אינני חושב שיש להפעיל על כך את השיקול של עסוק בריצתו.
ב. אני חושב שטוב לרוץ, ואולי אפילו חובה לרוץ ולעסוק בפעילות גופנית, כדי לשמור על הכלי המיוחד בו נתן ריבונו של עולם את הנשמה שלנו בתוכו. הלל הזקן לימד אותנו את ההתייחסות הזו בשעה שהיה הולך למרחץ. לכל זה אין קשר דווקא למרוץ, וניתן לעשות זאת בכל כך הרבה אפשרויות אחרות. עמדה זו צריכה להיות גם עמדת מי שמתנגד לעיסוקים של תחביבים וכדו', בשל הבריאות הקשורה בנושא הזה, והחיוניות בעיקר לאור התזונה הלקויה שאנו לוקים בה בזמן הזה.
כל טוב


 


 

 

 

בית המדרש