ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

הלכות בלוגים

ע"י: הרב יובל שרלו

האם מותר לכתוב בבלוג ביקורת על ההלכה? האם מותר לכתוב ביום שישי על מנת שיקראו בשבת? על כך בתשובה הבאה

 


שאלה


שלום לכבוד הרב!
בכתיבת בלוג באתר חילוני (תפוז לדוגמא) התעוררו אצלי כמה תהיות:
א. האם מותר לכתוב הרהורים ומחשבות שלי, בהם נאמרת ביקורת כלפי ההלכה/ התורה (לדוגמא: ענייני קטניות, תקנות חז"ל בנוגע לגילוח בחוה"מ וכד'). הדברים מבחינתי הם כמובן לאחר שזה מקובל עלי, רק אני תוהה בקול על כך שהיום אין כוח וסמכות להתחדש ולהתעדכן לפי הצורך, אך מאחר שזה מפורסם במקום חילוני- יש חשש שזה יתקבל בציבור הכללי כעוד משהו לא בסדר ולא נכון בדת וביהדות.
מהי דעת הרב?
ב. שאלה דומה: כתיבה של קשיים ולחץ ולבטים הנובעים מאופי החיים של משפחה דתית (ילדים ב"ה, דוחק כלכלי, חוסר זמן וכד') - האם גם אותם לא כדאי לחשוף כדי לא להצדיק את אורח החיים החילוני (המקדש לדוגמא את העניין של לחיות יחד כמה שנים לפני החתונה, לאחר את עניין הילדים, לצמצם את מספרם וכד'.)?
ג. האם מותר לי לפרסם רשומה ביום שישי בבוקר או בצהריים, מתוך כוונה ורצון שיותר אנשים יקראו זאת בסופשבוע? ואם זה ללא כוונה כזאת אלא כך יוצא?
תודה רבה ויישר כוח!


 


 


תשובה


שלום וברכה
א. אדם צריך להיות איש אמת.
ב. כתיבה של דברים המערערים את הקשר להלכה תלויה בהרבה מאוד מרכיבים. המטרה צריכה להיות לתקן ולא לקלקל, ושאלת המוטיבציה לכתיבת דברים אלה היא השאלה המרכזית; לא רק שאלת הכוונה היא הקובעת, אלא גם הדרך לעשות זאת: אם הדברים כתובים כניגוח, והם יהרסו ולא יבנו - שותפות בכתיבה כזו היא כמעשה ירבעם בהקמת במות בית אל. אם מדובר בהעלאת שאלות, בביטוי נבוכות וכאב, בקריאה לבחון מחדש את ההנחות שבדבר - מותר לכתוב את הדברים ולהעלות אותם לדיון, שכן אין אנו בורחים מדיון בשום דבר, וזה חלק מאמת האדם.
ג. נכון יהיה יותר לעסוק בנושאים אלה בין אנשים שנאמנות לשמירת מצוות היא חלק מעולמם, ולא במקום בו הדברים ינוצלו. אולם, בשל העובדה שלעתים המציאות היא הפוכה, ודווקא בירור ההלכה עצמה מקרב בני אדם להלכה גם אם מוצבות שאלות קשות - קשה לקבוע באופן החלטי.
ד. קיצורו של דבר, אתה צריך לבחון את המגמות שלך ואת הדרך שאתה הולך ולמה הדברים גורמים - ולאור זה לבחון האם לכתוב שם או במקום אחר.
ה. לו הדברים היו מצדיקים את אורח החיים החילוני - אפשר שבכלל היינו בוחרים באורח חיים זה, ואז הייתה זו מצווה לכתוב כדי להוציא אותנו ממחשכים לאורה. ברם, בשל העובדה שהדברים העוברים עליך אינם מצדיקים כלל וכלל את אורח החיים החילוני (הוא גם לא פותר את הבעיה (כולל כל הדברים שכתבת) והוא גם יוצר בעיות קשות אחרות), ובכלל יש זוגיות מאושרת דתית וזוגיות מאושרת חילונית ויש זוגיות בעייתית דתית וזוגיות בעייתית חילונית, מותר לך לכתוב את דבריך, ולא לראות את עצמך כמייצג את ''היהדות'' אלא את עולמך ומשפחתך. אם תכתוב בסגנון הזה - יהיה טוב יותר לכולם.
ו. אין לכתוב דברים דווקא ביום שישי מתוך מגמה שהדברים ייקראו יותר על ידי חילול שבת. אם יוצא שדווקא אז יש לך זמן לכתוב ולא זו המגמה - מותר לכתוב בבלוג אם יש סבירות גבוהה שרבים יקראו זאת לפני שבת.
כל טוב

 

 

בית המדרש