ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

כוחות השוק מול פגיעה במכולת השכונתית

ע"י: הרב יובל שרלו

קנייה ב"רמי לוי" או במכולת בשכונה? כוחות השוק אל מול המוסר- בתשובה הבאה

 


שאלה


עד עתה קיימתי חשבון רשום בצרכניה בישוב שלי שסכומו החודשי היה קבוע פחות או יותר, נזקקתי לצרכניה בעיקר למוצרי היומיום השוטפים. פעם בחודש קיימתי קניה מרוכזת בסופר מרכזי בירושלים. עתה עם פתיחת הסופר של 'רמי לוי' באיזורנו ויש ביכולתי לרכוש בקרבת מקום את אותם מוצרים שרכשתי עד עתה בצרכניה בעלויות נמוכות באופן משמעותי אני מתלבטת: מחד, אני רוצה להינות מכוחות השוק ולרכוש את המוצרים בעלותם הנמוכה ביותר בעיקר כשהדבר בהשג ידי מאידך האם אני מחויבת ל'גונן' על בעל הצרכניה המקומית ולהמשיך לרכוש את המוצרים בחנות שלו.
האם יש עניין של צדק בשאלה זו.
תודה רבה.


 


תשובה:התשובה:


שלום וברכה
זו שאלה שקשה לענות עליה. מצד שורת הדין מותר לאדם לקנות במקום הטוב ביותר בשבילו, גם אם זה במחיר בעל העסק שבמקום או המקום המסורתי שהוא היה קונה שם. משעה שאין מדובר בהשגת גבול או ביורד לאומנות חברו (יש לזכור כי ביסודו של דבר ההלכה מכירה בלגיטימציה של תחרות עסקית, ורק במקרים מסוימים היא אוסרת אותה ) מותר לאדם לפעול לטובתו, ושלך קודם לשל כל אדם.
אמנם, בשל העובדה שנאמר בתורה ''וחי אחיך עמך'' (אני מתעלם לצורך תשובה זו מהשיקול הציבורי של החשיבות לחנות מקומית) צריך לנסות למצוא דרך שלא ייפגעו פגיעה אנושה ובלתי ניתנת לשיקום. על כן נראה לי כי הדבר הנכון לעשות הוא לחלק את הקניות, ולהחליט כסוג של פשרה של 1/3 בצרכניה הותיקה ו2/3 ברשת הגדולה, ואז לצאת ידי חובת החובות השונות והזכויות גם כן.


 


 

 

 

בית המדרש