ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

הדלקת מזגן כשקר לחבר

ע"י: הרב יובל שרלו

האם על פי הדין הפתרון הוא כיבוי המזגן לצורך חימום החדר למרות סבלו של חברי מהחום, או שמא עלי להכין משהו חם יותר ללבוש למרות אי הנוחות בעניין.

 


שאלה:


שלום לכבוד הרב,
אני וחברי חולקים יחד חדר משותף במקום העבודה. בימות הקיץ החמים, חברי מכוון את המזגן לטמפרטורה הכי נמוכה לקירור החדר, ולאחר זמן נעשה לי קר. שאלתי היא, האם על פי הדין הפתרון הוא כיבוי המזגן לצורך חימום החדר למרות סבלו של חברי מהחום, או שמא עלי להכין משהו חם יותר ללבוש למרות אי הנוחות בעניין.
תודה


 


תשובה


שלום וברכה
כמובן שהטוב ביותר הוא להגיע להסכמות, ולא לפתור דיונים כאלה על פי דין, כי אם על פי חברות אמיתית, והתחשבות הדדית.
אין דיון ישיר בהלכה על מזגנים... אולם הייתי שמח לו היית לומד את המשנה במסכת פאה פרק ד משנה א. היא מלמדת כי כשיש ויכוח מכריעים קודם כל לפי מי שאמר כהלכה. כדי להוציא מספק אדגיש כי המשנה בפאה אינה מדברת על ''כל דאלים גבר''. הנימוק שלה הוא (ראה בסוף המשנה) הוא ''לזה שומעין שאמר כהלכה'', לאמור: שומעים לו כי הוא אמר כהלכה. אמנם המשנה בפאה מדברת על הלכה ממש, אולם היא מהווה בספרות השו''ת מקור לאלה הטוענים את הטענה הצודקת (יש תשובות שונות לגבי פתיחת חלון בחורף וכדו').
השאלה העומדת לדיון היא האם מזגן בקיץ ייחשב ''כהלכה'', ונראה לי שכן. למעלה מכך, המקור ''והיינו דאמרי אינשי 'חמרא אפילו בתקופת תמוז קרירא לה''' (שבת נג ע''א) וההלכות הקשורות בכך מלמד כי להתחמם אפשר על ידי בגדים, ועל כן הדבר מחזק את הפסיקה.
אני שב על הצעתי לפתור את הבעיה בדיאלוג ולא על ידי פניה לשורת הדין.


 


 


 

 

 

בית המדרש