ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

עיכוב בשידוכין בגלל המגזר

ע"י: הרב יובל שרלו

האם בגלל שבאתי מבית חרדי במקור אני לא אמצא שידוך בחברה הדתית לאומית? על כך בתשובה הבאה

שאלה:

לכבוד הרב שלום אני בן 29 ולצערי הרב לא מצאתי את זיווגי עד עכשו. אספר לרב בקצרה את הסיפור שהרב יבין על מה מדובר במקור אני מבית חרדי (ספרדי ) (למדתי בתלמוד תורה ליטאי) וישיבה קטנה בגיל 19 עזבתי את העולם החרדי והלכתי ללמוד בישיבה גבוהה שם למדתי כארבע שנים התאהבתי בציבור הדתי לאומי בדרכו התורנית והממלכתית כמובן ששיניתי את לבושי וכו פשוט הרגשתי מחובר לזה יותר מאשר למגבעת וכו שהתחלתי לצאת לשידוכים ותמיד שאלו אותי לאיזה מגזר אתה משתייך אמרתי לציבור ה דתי לאומי שאלו אם עשתי צבא ולמדתי בשיבת הסדר או באיזה ישיבה תיכונית למדתי שעניתי שלא אמרו לי שאין להם הצעות בשבילי וככה זה היה אצל כל השדכני ם והשדכניות שהלכתי. אם זה בציבור שלנו או החרדי החרדלי חבד ניסיתי גם אתרי הכרויות באינטרנט וגם שם לצערי לא הלך כל מקום אמרו לי שהם מצטערים ולא יכולים לעזור לי אני לא משתייך לשום מיגזר מקוה שהרב בעזרת ה' כן יכול לעזור לי תודה רבה

 

תשובה

שלום וברכה

המציאות אותה אתה מתאר מוכרת לי מאוד. שאלת ה''חוגים'' והשיוכים השונים, וההימנעות מלבחון אדם לגופו היא כל כך בעייתית ביחסי בין אדם לחבירו, ובעיקר כאשר עוסקים בזיווג.
צריך להשתחרר מהמגזריות, ומהניסיונות לקבוע מיהו האדם לאור ההיסטוריה שלו.
אולם יש קו אור אחד והוא חשוב מאוד. בסופו של דבר אדם מתחתן עם אדם אחר. אינך צריך את כל האנושות, אלא אישה אחת בלבד. יש הרבה נשים, ובוודאי ככל שהגיל עולה, שבוגרות דיין כדי להסתכל על מי שאתה באמת, ודווקא להעריך את הדרך בה הלכת, ולא לבקר אותה.
בדרכים רבות מגיע אדם לזיווגו. אם דרך השדכניות חסומה - ממשיכים לנסות באינטרנט, שכן שם הדברים פתוחים יותר. לא זו בלבד, אלא שדווקא בשידוכין לדבר מצווה אנו מוצאים יותר פתיחות (נסה ב''ישפה'' או במדרשה באוניברסיטת בר אילן). אם אלו חסומות, אתה צריך להיות במקומות בהם יש פגישות כאלה, כגון בערבי עיון שונים, אירועים תרבותיים וכדו', ושם לאזור אומץ ולבחון האם שייך או לא.
כל טוב

 

 

 

בית המדרש