ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

איך להתמודד עם הדיבורים בבית הכנסת בתפילה?

ע"י: הרב יובל שרלו

גבאי של בית כנסת פנה לרב שרלו בבקשת עצה מה לעשות עם הרעש בתפילה, להלן התשובה

 


שאלה


לאחרונה נבחרתי לשמש כגבאי בקהילתנו. לצערי רמת הרעש בלתי נסבלת. מדובר במספר מוקדים של דברנים שאינם חדלים לדבר למעט בעמידה או קדושה. חלק ניכר משאר החברים מדברים מפעם לפעם.
הטיפול הנהוג עד כה היה עצירת התפילה/קריאת התורה עד לקבלת שקט, ורק לאחריו המשכתה ע"י החזן, אולם האפקטיביות מוגבלת, והרעש חוזר לאחר זמן קצר. מדובר בקהל הטרוגני, שחלקו מבוגר ממני (אצל המבוגרים הבעיה חריפה יותר). אני מחפש רעיונות להורדת רמת הרעש שלא ע"י פרובוקציות או מריבות. אודה לרב לקבלת רעיונות.


 


תשובה


שלום וברכה
המציאות המחפירה של דיבורים בתפילה היא אחד הנושאים הקשים ביותר בבתי הכנסת. היו מגדולי ישראל בעבר שתלו אסונות כבדים שבאו על עם ישראל בגלל הזלזול בקדושת בית הכנסת ובכבוד התפילה, ואף שאין לנו את הכלים לקשור או לשלול קשר בין מאורעות ובין הדיבור בתפילה - די לנו בכך שאנו למדים כי גדולי ישראל ראו דיבורים בתפילה דברים כה חמורים. לא זו בלבד, אלא שבעל התוספות יום טוב אף חיבר ''מי שברך'' מיוחד לנמנעים מדיבור בתפילה.
ההתמודדות עם הבעיה הזו היא קשה ביותר, שכן מדובר בנוהג שהשתרש במקומותינו. לא זו בלבד, אלא שיש צורך בהתגייסות של כל חברי הקהילה לכך, שכן זו למעשה התמודדות של כל אחד באופן אישי עם הפיתוי לעמוד ולדבר, וכל אחד מהקהילה צריך לקבל על עצמו את השקט בתפילה, ואת ההתרכזות בעבודת ד', או למצער שמירה על קדושה מקום וכבוד התפילה.
אין אפקטיביות של ממש בעצירת הקריאה או התפילה, והיא ק מעניקה תחושה טובה אך לא מתמודדת עם השאלה. אני לא מכיר פטנט או קיצור דרך. צריך לגבש קבוצת מתפללים שהדבר חשוב להם, לרכז אותם במקום אחד, לקבוע אותו כגרעין המבקש להתרחב עוד ועוד, עד שיקיף את בית הכנסת כולו. צריכה להיות החלטה קהילתית כי זה נושא שמתלבשים עליו, ומשיבים את בית הכנסת לכבודו הראוי לו.
כל טוב ולוואי ותצליחו ובהצלחה בשליחותך החדשה


 


 

 

 

בית המדרש