ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

הוראה בבית ספר מעורב לדתיים ולחילוניים

ע"י: הרב יובל שרלו

האם נכון להמשיך ללמד בבית ספר המוגדר ממלכתי ומכוון לחינוך משותף של דתיים וחילוניים? על כך בתשובה הבאה

 


שאלה:


האם נכון להמשיך ללמד בבית ספר המוגדר ממלכתי ומכוון לחינוך משותף של דתיים וחילוניים?
בפועל ישנו פלורליזם בלגיטימציה לזרמים שונים ביהדות וכמובן שזה משפיע על החינוך של הילדים לתורה ומצוות מתוך כך שהוא חושף אותם לכך כבר מגיל קטן.
בכיתתי אני מקפידה על לימוד אורטודוכסי של ההלכה ומקבלת תגובות אוהדות לעבודתי מצד המעסיקים וההורים.
ההתלבטות היא מצד זה שבנוכחותי יש מתן לגיטימציה לחינוך שאני לא מסכימה איתו ולא שולחת את ילדיי לשם. אך אני מאוד נהנית מעבודתי וחושבת שאם המורים האורטודוכסים יעזבו 'ישתלטו ' על בית הספר בשמחה מורים עם גישה רפורמית.
חוות דעתך תעזור לי מאוד. תודה.


 


 


תשובה:


שלום וברכה
קשה לענות על שאלה זו כי יש לה היבטים רבים ומגוונים.
אומר בעדינות למה אני נוטה, אולם אני מודע לכך שיש אפשרויות אחרות.
שאלות אלה צריך לבחון לאור האלטרנטיבות. אם הייתי צריך לבחור בין לימוד של ילדים בבית ספר דתי - בוודאי שהייתי מעדיף את זה (כמובן שלימוד בבית ספר דתי אינו מבטיח כלום, אולם הוא שדה המאפשר חיים דתיים יותר עמוקים). אולם במקרה הזה מדובר בכך שחלק בלבד מהתלמידים ילכו לבית ספר דתי, וחלק גדול אחר ילמד בבית ספר ממלכתי חסר כל ריח של יהדות. לא זו בלבד, אלא שגם חלק מהתלמידים הדתיים לא ימצאו את מקומם בבית הספר הדתי המקובל, מסיבות שונות, ואם כן אפשר שהדבר יהיה גרוע יותר מבחינת הזיקה לאמונת ישראל. יש לנו אחריות לא רק על הילדים שלנו, כי אם גם על כל ילדי ישראל, שהם חלק בלתי נפרד מאתנו.
על כן, בשל העובדה שאת ממלאת את שליחותך שם, ובשל העובדה שאין אנו יכולים להיות בטוחים מה טוב, ובשל העובדה שאת מעניקה את המיטב שבך לתלמידייך - אני חושב שנכון להמשיך במקום בו את נמצאת, ולעשות את שליחותך נאמנה.
כל טוב

 

 

בית המדרש