ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

אין זה כי אם בית אלהים וזה שער השמים

ע"י: הרב יובל שרלו

בית הכנסת יכול לגשר על מחלוקות בתחום הדת, הפוליטיקה ועוד. במקום לראות סניפי בני עקיבא עזובים (וראיתי רבים כאלה ברחבי הארץ) תיזמו פרויקט של גרעיני התיישבות ותחזוקה סביב בתי כנסת חשובים.


באופן חריג אני מבקש לשתף את הציבור במכתב שקבלתי מידידי הטוב, פרופ' עוז אלמוג, על רקע בניין בין אלוקים. המכתב מובא כלשונו, בהשמטת נושאים אישיים בלבד:
"אני חייב לשתף אותך במחשבה שחלפה במוחי תוך כדי סיורי בבתי הכנסת ברחבי הארץ (במסגרת פרויקט התיעוד שלנו). לצערי נוכחתי יותר מפעם אחת שהציונות הדתית מזניחה בתי כנסת חשובים, וזה ציער אותי מאד.אתן לך ארבע דוגמאות:


1. ביקרתי בבית הכנסת הישן (עוד מתקופת היישוב) בחדרה. מדובר בהיכל גדול, יפיפה, שהוא אחד מסמלי ההתיישבות החלוצית בארץ. היום מחזיק אותו גבאי אחד נחמד שבקושי מצליח לגייס מניין. הוא עושה כמיטב יכולתו אבל בית הכנסת עדיין זקוק לתחזוקה ולשיפוצים ובעיקר חסר קהילת מתפללים תוססת. עד כדי כך המצב גרוע שנאלצו להשכיר את קומת הקרקע לטובת ספרדים שהקימו בית כנסת משלהם (זה תמיד מצחיק אותי כמה חשוב לאנשים להקים בית כנסת שמתאים לצ'ופצ'יק של הקומקום של איזה בדל זרם. ראיתי בבאר שבע, למשל, איזה 20 בתי כנסת על שטח של 200 מטרים....). והנה במרחק שלא יותר מקילומטר מבית הכנסת המונומנטאלי הזה הקימה קבוצה של חובשי כיפות סרוגות בית כנסת חדש (לזכר חייל שנפל). ואני שואל מדוע?!!!! הרי הגבאי הציע להם לבוא ולקבל חזקה על בית הכנסת העתיק בחינם. מדוע לא לטפח את שכיית החמדה ההיסטורית הזאת? היכן הציונות? היכן הרגישות ההיסטורית? היכן השכל (הרי זה בית כנסת מדהים ביופיו)?


2. ביקרתי בבית הכנסת העתיק של הברון במזכרת בתיה. אותו סיפור. בית כנסת יפיפה עם סמליות היסטורית אדירה. והנה הגיעה לפני מספר שנים ליישוב קהילה חדשה של חובשי כיפות, מייד הקימו בית כנסת משלהם בשכונה החדשה. אז נכון, בדרך כלל מעדיפים בית כנסת קרוב לבית, משיקולי נוחות ופינוק. אבל מה עם ערכים? מה עם סולידריות עם המקום? בעיני זה פשוט טמטום ואנוכיות.


3. ביקרתי בבית הכנסת מוהליבר בבני ברק. עצוב, פשוט עצוב. בית כנסת אדיר וחשוב. אבל היום רק זקנים עם כיפה סרוגה יושבים שם. כל היתר חרדים. אז נכון בני ברק נכבשה מזמן על ידי החרדים. אבל האם אין כבר צעירים שיקימו גרעין במקום? למה צריך להתנחל בגדה אם אפשר "להתנחל" ליד תל אביב ולהחזיר עטרה סרוגה ליושנה?


4. בית הכנסת העתיק בנס ציונה כבר מזמן נכבש על ידי ש"סניקים. ועדיין די עומד בשיממונו, מחכה לגאולה.

מה אני מסיק מזה? אני מסיק שיש משבר מנהיגות קשה בציונות הדתית ואין שכל ישר. ובעיקר אין חשיבה "מותגית" שמבינה את רוח הזמן. והאשמה רובצת גם עליכם. בית הכנסת יכול לגשר על מחלוקות בתחום הדת, הפוליטיקה ועוד. במקום לראות סניפי בני עקיבא עזובים (וראיתי רבים כאלה ברחבי הארץ) תיזמו פרויקט של גרעיני התיישבות ותחזוקה סביב בתי כנסת חשובים. בזמנו, סיירתי (עם צעירי המכון לאסטרטגיה ציונית) ברמלה. ראיתי גרעין חברתי דתי יוצא מן הכלל. אבל הם מתמקדים בבנייה רוחנית ואני אומר תתחילו דווקא בבנייה פיזית. אני רואה כיצד החרדים יודעים לעשות זאת מצוין. בשבוע שעבר הייתי באחד מבתי הכנסת בבאר שבע. רב חב"דניקי נחמד ופיקח ביותר הצליח לבנות ממש בכוחות עצמו, בית כנסת מדהים בגודלו וביופיו (הוא תיכנן הכול וגייס בעלי מקצוע בגרושים). אני עמדתי כולי משתומם מהיוזמה. הוא אמר לי דבר מעניין: קודם בניתי היכל ואחר כך משכתי אליו קהילה חדשה. זו תפישה חכמה מאד......אפשר שההיכלות החדשים המטופחים יהפכו גם למתנס"ים עם שליחות רחבה יותר מתפילה.

ד"ש עוז

 

 

בית המדרש