ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

למה אלקים לא שמר על הילדות מרצח?

ע"י: הרב יובל שרלו

רבונו של עולם,היחיד שהיה שם כדי להגן על הילדות חסרות הישע היית אתה.למה???????.למה לא הגנת עליהן?.איך אתה נותן למקרים כאלה להתרחש??? הרב שרלו מנסה להשיב

 


שאלה:


לכבוד הרב שלום רב!
הרגע קראתי על האם שרצחה את שתי בנותיה ברעננה.וזה מתחבר למקרים מזעזעים קודמים.אני דתיה מאמינה מאד,אבל אני לא יכולה להשתחרר מהתחושה הקשה הראשונית שעולה בי,או יותר נכון מהשאלה:רבונו של עולם,היחיד שהיה שם כדי להגן על הילדות חסרות הישע היית אתה.למה???????.למה לא הגנת עליהן?.איך אתה נותן למקרים כאלה להתרחש???
אני יודעת שאני שואלת שאלה שמקורה הוא הרגש,אבל ..חייב להיות לזה הסבר שירגיע גם שאלות מהסוג הזה. תודה רבה לרב !


התשובה:


 


תשובה:


שלום וברכה
כואב כל כך. משעה שברא ריבונו של עולם את עולמו, והשתית אותו על עיקרון הבחירה החופשית - הוא נתן בידי בני אדם את האפשרות גם לבחור בטוב וגם חס ושלום לבחור ברע. אין בנמצא מצב בו מדובר על בחירה חופשית ואין בו אפשרות לבחור גם ברע. הבחירה ברע כואבת מאוד ומייסרת מאוד, אולם היא חלק מהותי מעולמנו, ואנחנו צריכים כל הזמן להתמודד עימה ולנסות כמובן לבחור אך ורק בטוב.
ריבונו של עולם אפוא אינו מתערב בבחירתנו, אלא רק לעתים מסוימות, וממשיל אותנו על העולם, כדי שנעשה את הדברים בצורה הטובה ביותר והאמיתית ביותר.
מעתה והלאה, אין אנו יכולים אפוא לפנות לריבונו של עולם בתביעה שהוא יתקן את הדברים הנוראים שלנו, אלא להפנות את הדברים למין האנושי בלבד, ולדעת כי האחריות לעולם מוטלת על כתפינו.
כל טוב ושלא נדע


 


 

 

 

בית המדרש