ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

הלכות תשובה למטקבק

ע"י: הרב יובל שרלו

כיצד והאם ניתן לחזור בתשובה מכתיבת טוקבקים שמביישים אחרים? על כך בתשובה הבאה


שאלה:
שלום כבוד הרב-
נפלתי באינטרנט- בביזוי כבוד תלמידי חכמים ע"י כתיבת תגובות שאינן הולמות .
כיצד יש לשוב על כך, האם צריך להיתקשר עמם ולבקש במפורש,או שלא? אשמח אם הרב יוכל לכתוב קיצור הלכות חזרה בתשובה למטקבק.
שנה טובה, מליאת שמחה ומתיקות.
באהבה רבה.
 
תשובה:
שלום וברכה
קשה מאוד לתקן דברים שנכתבים ברשת האינטרנט. הסיבה לכך היא העובדה שהם לא נמחקים, והם עולים שוב ושוב במנועי חיפוש למיניהם. בשל כך, מוטלת על כל אחד הכותב ברשת האינטרנט אחריות גדולה עד מאוד. יש לזכור כי בהלכות ערב יום הכיפורים המופיעים בשולחן ערוך נאמר ברמ"א כי "ואם הוציא עליו שם רע אינו צריך למחול לו", לאמור: אדם אינו חייב למחול על לשון הרע שנאמר נגדו, והמ"ב מבאר כי הלשון הרע צף ועולה גם לאחר בקשת הסליחה, והסליחה אינה פוטרת את הבעיה. זהו חלק מ"ארור מכה רעהו בשקר", ועל כן צריך להיזהר מזה מאוד מאוד.
מה אפוא כן עושים כדי לתקן ?
יש שלושה שלבים בתיקון זה (אני מדגיש כי מדובר בפגיעה בכל אדם, ולאוו דווקא בתלמידי חכמים):
א. ככל שניתן, מתקשרים ומבקשים את סליחתם. צריך לשקול כל מקרה לגופו כי לעתים זו תביעה עצומה מהמבקש סליחה ואולי יש בזה סוג של "תקנת השבין"; לעתים זה לעורר דובים ישנים מרבצם; אולם בעיקרון זה הדבר שיש לעשות. הוא חשוב גם למי שמבקשים ממנו סליחה אם הוא נותר פגוע וכואב, וגם למבקש הסליחה כחלק מ"תיקוני הכפרה" של הבושה.
ב. צריך לנסות לתקן את הנזק. אי אפשר למחוק את מה שנכתב, אולם אפשר לכתוב טוקבקים אחרים (כמובן רק אם באמת סוברים כך, ולא דברי שקר) המציינים דווקא את הדבר הטוב שיש במי שפגענו בו וכדו´. גם כאן צריך לשקול כל מקרה לגופו, כי לעתים זה עצמו אבק לשון הרע, שכן זה יכול לעורר דברים קשים נגד אותו אדם, אולם יש לעשות כל דבר שניתן לעשות כדי להשיב לאדם הנפגע את שמו הטוב.
ג. להפוך את הנפילה לתיקון, ולהכרעה פנימית עמוקה כי לא שבים לחטא זה של כתיבת דברים מכוערים ברבים על אדם אחר. זוהי התשובה מאהבה המהפכת זדונות לזכויות.
כל טוב ותיקון שלם

 

 

בית המדרש