ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

על נפגעי הנפש ומקומם בחברה

ע"י: הרב יובל שרלו

הרב שרלו עוסק בחובה שלא לשכוח את אותם אלו שנפגעו בנפשם אך לא בגופם. מאמר לקראת ערב עיון בנושא

נפגעי הנפש הם החצר האחורית של מערכת הבריאות, ועוד יותר של המערכת הקהילתית. בשל העובדה שהם נראים לעינינו כבריאים, ופעמים רבות אין סימן חיצוני מובהק לכך שנפשם מסוכסכת עמהם; בשל העובדה שפעמים רבות דומה לנו, כמי שהתחנכו על יסודות הבחירה החופשית, כי אם הם יתאמצו מעט הם יפתרו את הבעיה שלהם; בשל העובדה שאנחנו נגועים בסטיגמות על נפגעי נפש; בשל העובדה כי "שוטה" פטור מכל המצוות והתחייבויותיו אינן תקפות מבחינה הלכתית; בשל העובדה שבניגוד לחולים אחרים הם משמשים חומר לבדיחות רבות; בשל העובדה שאנו פוחדים בעומדנו מול הלא-נתפש, שהלוא אנחנו יכולים להבין מה עובר על אדם ללא רגל, לפחות באופן שטחי, אך לא על נפגעי נפש – אלה ועוד אחרות הן סיבות רבות ומגוונות שהיחס לנפגעי הנפש מתאפיין בעיקר בהתעלמות. אנחנו מתעלמים ממצוקתם, מפנים את תודעתנו למקום אחר, והם ממשיכים להתהלך בתוכנו מנודים, מורחקים, וללא אוזן קשת ולב פתוח.

כל זה, על רקע העובדה שהסיכוי העיקרי שלהם למצוא מזור לכאבם הוא דווקא במסגרת הקהילה, הוא דווקא בהיותם חלק בלתי נפרד מהציבור, הוא דווקא בתעסוקה ובלימודים ובבילוי בתוך האנשים ולא באשפוז. הם זקוקים יותר מכל ללב שותף, לכתף תומכת, לדיבור ולקשר, ואילו אנו אטומים למצוקתם. כל בעל מקצוע וכל העוסק בתחום מעיד כי אין מקום נכון יותר להתמודד עם האתגר הזה מאשר הקהילה, אלא שהקהילה דוחה אותם, ומה שלעתים חמור יותר – מתעלמת מהם.ולא הם בלבד סובלים, אלא גם משפחתם, ושאר החיים אתם באינטנסיביות. הם היודעים יותר מכל את מחיר ההתעלמות.

הקריאה הגדולה של התורה והנביאים לדאוג באופן מיוחד להולכים בצידי הדרכים – הגר, היתום, האלמנה, הלוי וכדו' – צריכה להדהד בתוכנו גם כשאנו עוסקים בנפגעי הנפש. דווקא הקהילה שב"ה זוכה לחיים בהם נפשם אינה פוגעת בעצמם חייבת להכריע כי היא מחבקת את נפגעי הנפש, מכניסה אותם לתוכה, מפנה להם מקום ראוי במסגרת הכללית, מאפשרת תעסוקה ולימוד ובילוי, ופותחת את הלב לכואבים הסובבים בתוכנו. הדבר מחייב התגברות על סטיגמות, על רתיעה, על פחד מפני "הידבקות", על ראייתם כפוטנציאל לתקיפה, ועל מחסומים רבים ומגוונים. זה לא פשוט  - אבל הכרחי. לא זו בלבד, אלא שפעמים רבות מתגלה כי דווקא מתוך המחלה מתחוללים תהליכים עמוקים של חמלה, של יצירה, של אופקים חדשים שנפתחים מתוך ההתחפרות העצמית, ומעצם המפגש יוצאים כולם נשכרים. נהיה נא לפה לביטוי כאבם ומצוקם, ונמצא את עצמנו פותחים את הפתח כדי שכולם יהיו בפנים, כי הפנים הוא המקום הראוי לכולם.

לציון שבוע בריאות הנפש העולמי יתקיים דו שיח בין הרב יובל שרלו ופרופ' יורם יובל בנושא דת ונפש. הערב יתקיים בסינמטק ירושלים בתאריך ה22.11.11 בשעה 20:30. כרטיסים ניתן להשיג בטלפון: 02-5654356

 

 

 

בית המדרש