ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

כהן וגיורת-מה עושים?

ע"י: הרב יובל שרלו

שאלה:

הכרנו במקרה בשיעור בארץ ומאז אנחנו שומרים על קשר אינטרנטי (ונפגשים פה ושם כשיוצא) כבר כמעט 4 שנים.
אחרי השיחות הראשונות, אני כבר הרגשתי אותה והבנתי שמצאתי את מבוקשי ולא האמנתי.... אבל כשהתקדמנו קצת יותר גם הגיע העניין של כהן וגיורת, ומשם הכל נעצר במין פליאה, עד עכשיו אפילו.
היא ומשפחתה במקור מדרום אמריקה והתגיירו לפני כמה שנים טובות בתמיכת רבנים מסאטמר, אני כביכול מוגדר 'כהן' (כן , קשה לי לקבל את זה), שני אבודים בעולם מאוד מאוד מסובך, ובאמת ההרגשה היא הדדית עד כדי שברון לב, קשה לי לתאר את גודל ההשגחה ואני לא יכול להסביר מה אני מרגיש, מן הסתם. ובכן בעיה.

אני יודע שנוהגים לענות תשובות יפות - "כהן לא יכול להתחתן עם גיורת ויהי מה" וכו' וכו'
אני מבקש בכל צורה ובכל דרך, אם אפשר לקחת את השאלה הזו בשיא הרצינות, כי זה ממש בגדר ייסורי תופת.
כי זאת היא, ותמיד אומרים 'אתה תדע', ואני יודע, והיא יודעת, וזה תקוע בצורה אבסורדית עד כדי שעשוע.
כבר החלטנו בנינו שאם באמת נישואים של כהן וגיורת זה עניין של חיים ומוות, אז נשאר בגדר אח ואחות אחד עם השניה ונעזור כמה שאפשר לכל החיים. אבל זה לא מעניין אותי כרגע

אני לא יודע מה אני מבקש בעצם האם יש איזו שהיא דרך לכהן כן להתחתן עם גיורת, מה החלטת הפוסקים לגבי כהנים של היום, האם יש גדולים שטענו אחרת לגבי מי נחשב כהן היום (העניין הזה מטריד אותי גם בלי קשר לחתונה עם גיורת),
אם אפשר מהרב, שיקח 2 דקות וידמיין את עצמו מכיר את אשתו ומבין שיש כאן בעיה 'הלכתית' והם לא יוכלו להמשיך.
אם היה לי ידע מספיק הייתי חוקר את העניין בעצמי ומחפש בשיא הכוח. אבל אני רק מתחיל
שוב אגיד - בבקשה , ואתחנן לנקודת אור.
תודה

תשובה

שלום וברכה
מעולם לא הבטיחה התורה כי שמירת מצוותיה יהיה עניין פשוט. מעולם לא הבטיחה התורה כי מעמד הכהונה, שיש בו זכות גדולה ועצומה, לא יהיה כרוך גם בחובות. מובן מאליו כי כאשר נדרש מחיר מאוד כואב ומאוד גדול אנו מנסים לבחון האמנם זה כך, והאם יש דרכי היתר בתוך עולמה של ההלכה, ומכוחה של ההלכה עצמה, המכירה בחשיבות שלום בית ואהבת אמת. אולם אנו מחויבים בראש ובראשונה לדבר ד', ואת הבירורים האלה אנו עושים בתוך עולמה של ההלכה ולא מחוצה להם.
אין לי את הכלים לבחון האם אתם באמת כהנים. זה בדיוק המצב בו כדאי ללכת לבית דין ולבחון האם באמת זכית להימנות על הקבוצה המיוחדת הזו הקרויה כהנים. אם זכית – יש בכך גם חובות, וביניהם האיסור לשאת גיורת. אני מבקש להדגיש כי איני ממעיט כהוא זה מהתיאור שאתה מתאר, ומהכאב הגדול הכרוך בזה. אני לא זקוק לשתי דקות של דמיון. אני חי כאבים גדולים מאוד בהקשרים אלה (כתבתי על כך מאמר ארוך http://www.ypt.co.il/show.asp?id=20795), והוא חלק מחווייתי הדתית העמוקה. אין מדובר בסתירה שבין רגשות ובין הציווי האלוקי, אלא מדובר בעניינים שהם בתוך התורה עצמה, שכן התורה נועדה להבנתי גם לעשות טוב לבריות ולא לייסרם.
אפשר שבהליכה לבית הדין תמצאו את הדרך שתיפתח בפניכם. יש לבתי הדין הרבה אפשרויות לבחון את זה. אולם אם הדבר יישאר אסור – איני חפץ לסטות מדרך ד'.

כל טוב והרבה שמחה

 

 

בית המדרש