ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

עמדתי על שיטת הפריימריז במפדל

ע"י: הרב יובל שרלו

האם פריימריס היא שיטה טובה למפד"ל? על כך בתשובה הבאה

שאלה:

שלום כבוד הרב שליט"א

התפרסם עכשיו כי עושים פריימריז לראשות מפלגה מפד"ל. רציתי לדעת האם זה לפי ההלכה או לא.

תודה

 

תשובה:

שלום וברכה

השאלה הזו היא לא שאלה הלכתית. ההלכה מאוד בעד כי הציבור יבחר את נציגיו, וזה נעשה בבחירות לכנסת. השאלה כיצד תורכב כל רשימה היא שאלה שההלכה מותירה לכל מפלגה להחליט כיצד היא פועלת, וכל מפלגה רשאית להחליט כרצונה.

לעצמי, אני מבין היטב את הרצון לבחירות מקדימות (פריימריז), ובוודאי גם אני ארצה להצביע למועמדים שירכיבו את הרשימה לפי רצוני, אולם אני חושב שהנזק של פריימריז הרבה יותר גדול מהתועלת שלהם.
אמנה חלק מהנזקים:
א. בראש ובראשונה מדובר בכשל מהותי. התכונות הנדרשות כדי להיבחר בבחירות מקדימות שונות מאלה הנדרשות לתפקוד בכנסת ובממשלה. כדי להיבחר צריך לעבור מסך, לדעת להבטיח דברים יפים, ליצור קשר טוב עם הבריות וכדו'. כדי לתפקד צריך להיות פרלמנטר מעולה, איש משא ומתן ופשרות והסכמות וויתורים, איש מקצוע וכדו'. יוצא אפוא שאנחנו בוחרים בשיטה שכמעט מבטיחה את הפער בין מי שייבחר ובין היכולת שלו להיות שליח ציבור ראוי.
ב. עדיין בכשל המהותי: השיטה של בחירות מקדימות עלולה, ובדרך כלל עושה זאת, לבחור רשימה לא מאוזנת, שאינה מייצגת את כל הצדדים הנבחרים, ואינה מאפשרת תיקונים. יש שיטות מסוימות (השביעיות בליכוד) שאיפשרו תיקונים, אולם בחירה בפעם אחת בסופו של דבר עלולה ליצור רשימה מאוד בעייתית, שאפשר שרבים לא יוכלו להזדהות איתה.
ג. כמי שרגיש מאוד לעניינים מוסריים ולמאבק בשחיתות – בחירות מקדימות מכניסות את כל המרכיבים לפרשיות שחיתות. זה לא הכרחי שכך יהיה, אולם כמעט בטוח שכך יקרה: מדובר בהכנסת כסף רב, במפקדי ארגזים, בניסיונות השתלטות וכדו'.
ד. בחירות מקדימות מכניסות הרבה דם רע, לשון הרע, יחסי אנוש שקשה לתקנם לאחר מכן וכדו'.
ויש עוד נימוקים רבים.


אני מוכן לוותר על השתתפות בבחירות המקדימות, ולמסור את ההכרעה לגבי הרשימה לוועדה המסדרת, שתוקם על ידי אנשים אמיצים שטובת העניין נגד פניהם ואין הם נופלים ברשת האינטרסים. אני יודע שבבחירות הקודמות היא נכשלה, ואני יודע כי גם היא יכולה להיות מושחתת ועוד ועוד. אולם בשקלול זו מול זו – זו העדפתי. כנראה שעמדתי לא מתקבלת (אני מדגיש כי היא לא עמדה הלכתית) ובאמת הולכים לבחירות מקדימות, ואני מקווה שמה שאני צופה לא יתקיים, ויתברר בסופו של דבר שטעיתי, ואכן התוצאות והתהליך של הבחירה יצדיקו את עצמם.


כל טוב 

 

 

בית המדרש